10. Malatya Uluslararasi Film Festivali Basladi

Açilis töreninde oyuncular Selma Güneri ve Turgay Tanülkü'ye 'Yasam Boyu Onur Ödülü', sanat yönetmeni Sirma Bradley ve isik sefi Metin Devrim'e 'Emek Ödülü', yapimci Sükrü Avsar'a 'Türk Sinemasina Katki Ödülü' verildi.

10. Malatya Uluslararasi Film Festivali, açilis töreniyle basladi.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki törene sanatçilar, kirmizi halidan geçerek geldi.

Törende konusan Malatya Büyüksehir Belediye Baskani Selahattin Gürkan, festivalin temasini bu yil UNESCO Dünya Mirasi Kalici Listesi'ne alinan Arslantepe Höyügü'nden dolayi "Arslantepe" olarak belirlediklerini dile getirdi.

Arslantepe Höyügü ile ilgili bilgi veren Gürkan, kazilarin ilk devletin, saray ve bürokrasi yasaminin ve ilk muhasebe kayitlarinin burada bulundugunu gösterdigini söyledi.

Gürkan, "Biz Malatya'yi tarif ederken 'Insanlik medeniyetinin basladigi Anadolu'yu ana yurt yapan destan sehri' diye tarif ediyoruz yani bu sehir insanlik medeniyetinin basladigi sehirdir." dedi.

Malazgirt Savasi'ndan önce fethedilen Malatya'nin Anadolu'nun Türklesmesinde de önemli bir islevinin bulundugunu anlatan Gürkan, Evliya Çelebi'nin de Malatya için "Seçkin insanlarin sehri" dedigini, sehrin, sanat, siyaset, devlet ve bilim dünyasi için çok önemli insanlar yetistirdigini belirtti.

Festivale yogun ilgi oldugunu ve bundan memnuniyet duyduklarini dile getiren Gürkan, "Sinema, bizim için çok önemlidir. Sinema, insanlarin kisilik ve benliginin olusmasinda, toplumun kanalize edilmesinde, milletlerin degerlerinin olusmasinda ve dünya insanligina yön verebilmesi adina güzel bir iletisim ve etkilesim ürünüdür. Bu anlamda sinemayi önemsiyoruz, sinema sanatçisini önemsiyoruz. Ve diyoruz ki önemli olan dünya sinemasinda oynadigimiz hayat filminde rollerimizin güzel olmasidir." ifadelerini kullandi.

Gürkan, festival kapsaminda belgesel, uzun ve kisa metraj film kategorilerinde ödüller verilecegini belirterek, sunlari kaydetti:

"Artik bundan sonra film festivallerine bir format getirelim. Bu formatta birinci etap tematik olsun, sehrin temasini, degerlerini, gelenek, görenek ve inançlarini öne çikaracak bir tematik uzun, kisa ve belgesel filmler yapilsin. Ikinci asamada ulusal anlamda o ülkenin, o milletin degerlerini öne çikaracak güzelliklerle onlari güzel yerlere kanalize edecek kisa, uzun ve belgesel filmler yapilsin dedik. Üçüncü asamada da dünya insanligina hitap eden ve dünya insanligini ilgilendiren filmler uzun, kisa ve belgeseller yapilsin. Bu yil özellikle küresel isinma, iklim degisikligi ve kuraklik hakikaten bütün dünyayi kasip kavuruyor. Bunlarla ilgili biz insanlarin üzerine düsen sorumluluklar nelerdir? Bizler her zaman kendi sinirimizin disina çiktigimiz için bunlar karsimiza çikiyor.

Her yaratilan kendi sinirlari içinde hareket etmesini bildigi zaman bu sikintilarin olmayacagini ifade etmek istiyorum. Bitki ve hayvanlar kendi sinirlari içinde duruyorlar ama biz insanlar nedense o sinirlari asiyoruz. Baska canlilarin, baska insanlarin hayatlarina müdahale ediyoruz. Bu müdahaleler ki netice itibariyla bu tür sikintilari da beraberinde getiriyor."

CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba da festivalin Malatya'da düzenlenmesinin çok önemli oldugunu ve kendilerine düsen görevin sanatin güçlenmesini saglamak oldugunu söyledi.

- "Yasam Boyu Onur, Emek ve Türk Sinemasina Katki" ödülleri verildi

Konusmalarin ardindan sinema oyuncusu Selma Güneri'ye "Yasam Boyu Onur Ödülü"nü Selahattin Gürkan verdi.

Güneri, alkislarla buralara geldigini belirterek, "Bunun için sizlere olan minnetimi, sevgimi, tesekkürlerimi sunmak için buradayim. Çagimizin en etkili iletisim araci sinema, en etkili diyorum çünkü kültürleri bulusturuyor, duygulari bulusturuyor. Onun için ben de bunun bir parçasi olmaktan son derece mutluyum." dedi.

Oyuncu Turgay Tanülkü'ye "Yasam Boyu Onur Ödülü"nü Kerem Alisik takdim etti.

Tanülkü, ustalardan birinin evladindan bu ödülü olmanin kendisine onur verdigini dile getirerek, bu onur yolculugunda esiyle beraber yürüdügünü ifade etti.

Sanat yönetmeni Sirma Bradley'e "Emek Ödülü"nü Yesilyurt Belediye Baskani Mehmet Çinar verdi.

Bradley, 30 yildir Türk film sektöründe çalistigini belirterek, sektörün zorluklarina isaret etti.

Bradley, "Sektöre girdigimde ayaklarim 39 numaraydi, uzun süredir ayakta durmaktan simdi 43 numara." ifadesini kullandi.

"Emek Ödülü"nü isik sefi Metin Devrim'e Battalgazi Belediye Baskani Osman Güder takdim etti.

Devrim, festivalde emegi geçen protokole ve festival komitesine tesekkür etti, ödülü Türk sinemasina emek veren set emekçileri için aldigini dile getirdi.

Yapimci Sükrü Avsar'a da "Türk Sinemasina Katki Ödülü"nü oyuncu Ece Uslu verdi.

Avsar, yaklasik 40 yildir sektörün içinde oldugunu ve hayatini kaybeden oyuncularin görüntülerini her gördügünde içinden bir seylerin koptugunu ifade etti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.