Karadeniz'de Biyoaktif Özelligi En Yüksek Balik Hamsi Çikti

Ordu Üniversitesinde yürütülen 2 yillik çalisma sonrasi, bölgede en çok avlanan balik türlerinden hamsinin biyoaktif özelliginin yüksek çiktigi tespit edildi Ordu Üniversitesi Gida Mühendisligi Bölümü Dr. Ögretim Üyesi Sümeyye Sahin: 'Yaptigimiz arastirmada hamsinin oldukça yagli oldugu ve omega 3’lerden EPA degerinin oldukça yüksek oldugunu bulduk'

HAYATI AKÇAY - Ordu Üniversitesi'nde yürütülen iki yillik çalisma sonrasi Karadeniz'de en çok avlanan balik türlerinden hamsinin biyoaktif özelliginin yüksek oldugu belirlendi.

Ordu Üniversitesi Gida Mühendisligi Bölümünce bölgede en çok avlanan hamsi, istavrit, mezgit, palamut ile barbun üzerinde kimyasal bilesenin ve biyoaktif (fonksiyonel) özelliginin belirlenmesine yönelik çalisma baslatildi.

Bu kapsamda Karadeniz Bölgesi'nde en çok tutulan ve tüketilen bes balik seçildi. Üniversitenin laboratuvarinda iki yil süren çalismanin ardindan hamsinin diger çesitlere göre, fonksiyonel özelliklerinin iyi oldugu tespit edildi.

Arastirmaya göre, hamsinin omega 3'lerden özellikle EPA yag asitince zengin, antioksidan özelliginin yüksek oldugu ve antimikrobiyal özelliginin bulundugu ortaya kondu.

Hamside, esansiyel amino asitlerden lisin, lösin ile özellikle çocuklar için esansiyel olan arjinin ve histidinin yüksek oldugu belirlendi.

Ordu Üniversitesi Gida Mühendisligi Bölümü Dr. Ögretim Üyesi Sümeyye Sahin, Arastirma Görevlisi Dr. Ömer Faruk Çelik ile Arastirma Görevlisi Melike Demirkol'un yaptigi arastirmada dip balik türlerinden mezgidin çok az yagli, palamudun ise protein degerlerinin yüksek oldugu belirlendi.

Sümeyye Sahin, AA muhabirine, baliklarin insan sagligi için oldukça önemli oldugunu belirterek, içerdigi omega 3’ün kan basincini dengeledigini, çesitli kalp hastaliklarindan korudugunu bundan dolayi da kalp dostu olarak bilindigini ifade etti. Sahin, ancak her baligin omega 3 kaynagi olmadigini, vücudun omega 3 ihtiyacini karsilamak için de hamsi gibi yagli baliklarin tüketilmesi gerektiginin altini çizdi.

Baliklardaki biyoaktif bilesiklerin bagisiklik için önemine deginen Sahin, bu bilesiklerin beyin için de faydali, iltihap önleyici ve çesitli kanser türlerine karsi koruyucu özellikleri oldugunu vurguladi.

"Omega 3" denildiginde akla ilk balik geldigini, bunun da balik yaginin içinde bulundugunu aktaran Sahin, "Yaptigimiz arastirmada hamsinin oldukça yagli oldugu ve omega 3’lerden EPA degerinin oldukça yüksek oldugunu bulduk." dedi.

Hamsinin birçok parametre açisindan ön plana çiktigini dile getiren Sahin, bu baligin mevsiminde daha çok tüketilmesini önerdi.

Mezgidin proteince ön plana çiktigini, ancak yagsiz bir balik oldugundan omega 3 kaynagi olmadigini aktaran Sahin, "Genelde doktorlar omega 3 ve özellikle D vitamini için hastalarina balik tüketmelerini tavsiye ediyor. Ancak her baligin bunu karsilamadigini, yagli balik tüketimiyle bunlarin karsilanabilecegini, halk arasinda mezgidin yagli bir balik olarak bilindigini, yapilan arastirmada ise bunun böyle olmadigini gördük." diye konustu.

Arastirma Görevlisi Melike Demirkol ise balik tüketiminin insan sagligi açisindan ne kadar önemli oldugunu vurgulamak adina böyle bir çalisma yaptiklarini ifade etti.

Baliklarin beden sagligi ve vücudun dokularinin yenilenmesi için faydali oldugunu belirten Demirkol, yaptiklari arastirmada, hangi balik çesitlerinde ne gibi besin degerinin fazla ya da az oldugunu çalismada gördüklerini dile getirdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.