USD (Alış - Satış) : 7,59 - 7,61 EURO (Alış - Satış) : 9,02 - 9,04

Eski AİHM yargıcı CHP'li ismin Demirtaş çelişkisi!

AİHM 6-8 Ekim olaylarının sorumlusu HDP'li Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiği şeklinde skandal bir karara imza attı. 24. dönem CHP Milletvekili eski AİHM yargıcı Rıza Türmen 2009 yılında kaleme aldığı köşe yazısında Herri Batasuna Partisi’nin İspanya’nın Bask bölgesindeki terörist örgütlerle ilişkisi nedeniyle AİHM tarafından kapatılmasını doğal karşılamış ve demokratik ilkelerden bahsetmişti. Aynı Rıza Türmen söz konusu Türkiye düşmanı, terör destekçisi Selahattin Demirtaş olunca çelişki göstererek "Selahattin Demirtaş derhal serbest bırakılmalıdır" şeklinde açıklama yaptı.

Güncel / 29 Aralık 2020 Salı 00:16
Eski AİHM yargıcı CHP'li ismin Demirtaş çelişkisi!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 6-8 Ekim olaylarının sorumlusu HDP'li Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiği şeklinde skandal bir karara imza attı. 24. dönem CHP Milletvekili ve eski AİHM yargıcı Rıza Türmen'in yaptığı açıklamalar çelişkisini gün yüzüne çıkardı.

TERÖR AVRUPA'DAYSA BAŞKA TÜRKİYE'DEYSE BAŞKA!

Türmen 2009 yılında kaleme aldığı yazısında AİHM'nin, İspanya'nın Bask bölgesinde faaliyet gösteren Herri Batasuna Partisi'ni kapatmasını terör iştiraki sebebiyle doğru karşılamıştı.

Söz konusu Türkiye'yi bölmeye çalışan PKK'lı teröristlerle iş birliği açıkça ortada olan Selahattin Demirtaş olunca tarihi bir çelişkiye imza attı. Türmen, ''Demirtaş derhal serbest bırakılmalıdır'' dedi.

Rıza Türmen 2009 yılındaki köşe yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

Herri Batasuna Partisi'nin Bask bölgesindeki terörist örgütlerle ilişkisi nedeniyle kapatılmasını AİHM, sözleşmeye uygun buldu, karar kesinleşti. AİHM, Herri Batasuna Partisi'ni kapatan İspanyol Yüksek Mahkemesi'nin kararını incelerken şu hususları göz önünde bulunduruyor.

Partinin kapatılmasına yol açan kanıtları iki grupta topluyor. Bir; toplumsal çatışma ortamı yaratan ve bir terörist örgüt olan ETA'yı destekleyen beyan ve eylemler.

AİHM özellikle İspanyol Yüksek Mahkemesi kararındaki şu örneklere yer veriyor:

Batasuna Partisi'nin düzenlediği bir gösteride 'mücadele tek yoldur' 'yaşasın silahlı ETA' gibi sloganlar; Batasuna Partisi'nin yerel meclisteki bir temsilcisinin bir gazeteye verdiği mülakatta 'ETA bir kapris yüzünden silahlı mücadeleye başvurmuyor. Devlete karşı bütün araçları kullanmak gerektiği için başvuruyor' demesi; bir Batasuna partisi üyesinin ETA'yı destekleyen bir gösteriye katılması; Batasuna partisi yönetimindeki kentlerde ETA teröristlerinin 'fahri hemşeri' olarak ilan edilmesi.

AİHM'ye göre, bütün bunlar birlikte ele alındığında, partinin şiddeti desteklediği ve terörizmle ilişkili kişileri övdüğü sonucu ortaya çıkıyor. Kaldı ki, Batasuna Partisi'nin liderleri ve üyeleri eylem ve beyanlarında kuvvete başvurmayı dışlamamakta. Bu kanıtların tümü, Batasuna Partisi'nin İspanyol Anayasası'ndaki demokratik ilkelere ters düştüğünü gösteriyor.

AİHM ayrıca, İspanyol Yüksek Mahkemesi'nin ayrıntılı bir incelemeden sonra, Batasuna Partisi ile ETA arasında ilişki bulunduğu sonucuna vardığını, bunu yaparken uluslararası alanda terörizmle ilgili kaygıları göz önünde bulundurduğunu belirtiyor. Bu nedenlerle AİHM, sözleşmenin siyasal parti kurma özgürlüğüne ilişkin 11. maddesinin ihlal edilmediği sonucuna varıyor.

SÖZ KONUSU DEMİRTAŞ OLUNCA 'TERÖR HASSASİYETİ' YOK OLDU!

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'a methiyeler düzen, 53 kişinin hayatını kaybettiği 6-8 Ekim olaylarının sorumlusu olan Selahattin Demirtaş söz konusu olunca CHP'li eski vekil Rıza Türmen'in 'ilkeleri' yok oldu.

Tümen şu açıklamalarda bulundu:

'DEMİRTAŞ DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!'

''Sözleşmenin 46. Maddesi gereğince; AİHM kararları kesin ve bağlayıcı. Devletler AİHM kararlarını uygulamakla yükümlü. Kararın nasıl uygulanacağını AİHM kararında belirtiyor. Selahattin Demirtaş derhal serbest bırakılmalıdır!''

Selahattin DemirtaşRıza TürmenMilletvekiliİspanya

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı