Litvanya, Cumhuriyet Günü'nü Kutladi

Litvanya’nin baskenti Vilnius’ta 6 Temmuz Cumhuriyet (Kral Mindaugas) Günü törenle kutlanirken, törene AB Konseyi Baskani Charles Michel de katildi.

Litvanya, Cumhuriyet Günü'nü Kutladi
Litvanya’da 6 Temmuz Cumhuriyet (Kral Mindaugas) Günü törenle kutlandi. Ülkenin 1991 yilindan bu yana kutladigi Cumhuriyet Günü’ne özel düzenlenen resmi törenin adresi bu yil da baskent Vilnius oldu. Baskentte bulunan Litvanya Cumhurbaskanligi Sarayi’nda gerçeklestirilen törene, ülkenin Cumhurbaskani Gitanas Nauseda’nin yani sira aralarinda AB Konseyi Baskani Charles Michel’in de bulundugu yurt disindan gelen konuklar katildi.

Nauseda ve Michel konusma yaparken, Litvanya ordusu geçit töreni gerçeklestirdi. Litvanya’yi etkisi altina alan olumsuz hava kosullari nedeniyle törenin bir kismi yagmur altinda gerçeklestirildi.

Baskentteki kutlamalar, Vilnius Katedrali’nde yapilacak ayin ve egitim-kültür etkinliklerinin yani sira aksam saatlerinde verilecek konser ile devam edecek. Yerel saatle 21.00’de milli marsin seslendirilmesinin ardindan sona erecek. Ülkenin diger kentlerinde de kutlamalar düzenlenmesi bekleniyor.

Cumhuriyet Günü, 1991’deki Sovyet darbe girisimi sonrasinda Litvanya’nin uluslararasi sistemde genis ölçüde taninmasi nedeniyle 1991 yilindan bu yana kutlaniyor. Ülkenin kral olarak taç giyen ilk ve tek hükümdari Kral Mindaugas’in taç giyme töreninin 6 Temmuz 1253’te gerçeklestirilmis olmasi nedeniyle 6 Temmuz ulusal bayram olarak ilan edilirken, söz konusu günde ülkedeki kamu kurumlarinin tamami tatil ediliyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.