ABD'nin Gönderdigi 2.5 Milyon Doz Moderna Asisi Tayvan'a Ulasti

ABD tarafindan gönderilen 2.5 milyon doz Moderna asisi, Tayvan’in baskenti Taipei’ye ulasti.

ABD'nin Gönderdigi  2.5 Milyon Doz Moderna Asisi Tayvan'a Ulasti
ABD Tayvan’a yeni tip korona virüs (Covid-19) salgini ile mücadele destegi kapsaminda 2.5 milyon doz Moderna asisi gönderdi. Asilari tasiyan Çin Hava Yollari’na ait Boeing 777 uçagi Taipei’deki Taoyuan Havaalani’nda Tayvan Saglik Bakani Chen Shih-chung ve ABD’li diplomat Brent Christensen tarafindan karsilandi.

Asilarin gelmesinin ardindan açiklama yapan Tayvan lideri Tsai Ing-wen, ABD’ye tesekkür ederek, "Iyi dost kara günde belli olur" ifadesini kullandi. ABD büyükelçiligine bagli Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü tarafindan yapilan açiklamada, ABD’nin Tayvan’a sagladigi asilarla, Tayvan’in ABD için güvenilir bir dost ve önemli bir güvenlik ortagi oldugunu kanitladigi vurgulandi. Açiklamada, "ABD Baskani Joe Biden’in söyledigi gibi, asilari diger ülkelerden iyilik olsun diye kullanmayacagiz. Asilari her yerde pandemiyi sona erdirmek için paylasacagiz" ifadeleri kullanildi.

Tayvan’da toplam korona virüs vaka sayisi 14 bin 5 olurken salgin nedeniyle hayatini kaybedenleri sayisi 549 olarak açiklandi. Tayvan’in 23.5 milyonluk nüfusunun yüzde 6’sina en az bir doz asi uygulandigi ögrenildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.