Kars'in Tek Asma Köprüsü Yeniden Yapiliyor

Kars’ta bulunan ve 110 metre uzunlugunda olan Asma Köprü yeniden yapiliyor.

Kars'in Tek Asma Köprüsü Yeniden Yapiliyor
Geçen yil yasanan firtina yikilan ve Kars’in Akyaka ilçesine bagli Küçük Aküzüm köyünde bulunan Asma Köprü’nün çelik kulelerinin montaji yapiliyor. Il Özel Idaresi Genel Sekreterligi’nce yapimina baslanan Asma Köprü tamamlandiginda Küçük Aküzüm ve Büyük Aküzüm köylerini ile birlikte yaklasik 19 köyü yeniden bir birine baglayacak.

Küçük Aküzüm köyünde yapimi devam eden Asma Köprü çalismalarini Akyaka Kaymakami Nur Sevinç Özbek Çakas, yerinde gördü. Yürütülen çalismalar hakkinda bilgi alan Çakas, köyleri bir birine baglayan Asma Köprü’nün yapimin kisa sürede tamamlanmasini planladiklarini belirtti.

Kaymakam Nur Sevinç Özbek, Çakas Küçük Aküzüm köyü muhtari Teoman Gelekçi ile birlikte bir süre bölgeyi gezdi, Kaymakam Çakas, daha sonra bölgeden ayrildi.

“Üzerinden gelinler geçiyordu”

Yikilmadan üzerinden gelinlerin geçtigi Asma Köprü, yeniden o güzel günlerine kavusmasi için yapiliyor. Kars Valisi Türker Öksüz’ün da yakindan takip ettigi Asma Köprü’de yürütülen çalismalari Il Özel Idaresi Genel Sekreter Yardimcilari Fatih Tekcan ve Osman Cengiz’den takip ediyor. Genel Sekreter yardimcilari hemen hemen gün Küçük Aküzüm köyüne gelerek burada yapilan çalismalari bizzat takip ediyor.

“Yerli ve yabanci turistlerin ugrak yeriydi”

110 metre uzunlugundaki zemini tahta olan 2,5 metre genisliginde ve 35 yildir ayakta kalmayi basaran Akyaka ilçesi küçük Aküzüm köyünde bulunan 36 yillik Asma Köprü Türkiye-Ermenistan Sinirindaki 19 köye hizmet veriyor. Asma Köprü’nün altindan Kars Çayi geçiyor. Asma Köprü’den geçmek için bölgeye gelen yerli ve yabanci turistler ise hem yürüyerek hem de arabalariyla asma köprüden geçmenin heyecanini yasiyorlardi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.