Avukatlar Kadina Siddet Için Toplandi

Bolu’da, 25 Kasim Kadina Yönelik Siddete Karsi Uluslararasi Mücadele Günü kapsaminda avukatlar kadina siddete karsi açiklama yapti.

Avukatlar Kadina Siddet Için Toplandi
Bolu’da, 25 Kasim Kadina Yönelik Siddete Karsi Uluslararasi Mücadele Günü dolayisiyla Bolu Barosu Kadin Haklari Komisyonu basin açiklamasi düzenledi.

Bolu Adliyesi’nde avukatlarin katilimiyla düzenlenen basin açiklamasinda kadina karsi siddet alanlarinda uzlasma ve arabuluculuk uygulamalarinin kabul edilmemesi talep edildi.

Grup adina basin açiklamasini okuyan Bolu Barosu Kadin Haklari Komisyonu Baskani Av. Perihan Bengü Aksemsettinoglu Yilmaz, “Kadina yönelik siddetin önlenmesi devletin kadinlari korumaya yönelik önlemleri ve siddete yönelik politikalariyla birebir ilgilidir. Erkek siddeti, kadin cinayetleri, kadinin korunmasi temel bir politika olarak ele alinmalidir. Kadina yönelik siddetin ortadan kaldirilmasi ve siddete ugrayan kadinlarin korunmasi devletin sorumlulugundadir” dedi.

Talepleri de dile getiren Yilmaz, “Kadina yönelik siddetin önlenmesi için Türk Medeni Kanun’u, 6284 sayili Kanun, Uluslararasi sözlesmelerle güvence altina alinan kadin haklarinin tüm kurum ve kuruluslarla eksiksiz uygulanmasi, Aile Hukuku ve kadina karsi siddet alanlarinda uzlasma ve arabuluculuk uygulamalarinin kabul edilmemesi, nafaka konusunda yasal bir degisiklik yapilmamasi ve Istanbul Sözlesmesi’nin yeniden yürürlüge sokulmasi öncelikli taleplerimizdir” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.