ASO 2. OSB, Iskoçya'daki COP26 Konferansi'na Katilacak

ASO 2. OSB Baskani Seyit Ardiç: 'Konferansta Ankara'mizin sanayisini anlatma firsati bulacagiz. Ayni zamanda ASO 2. OSB'yi tanitacagiz ve yesil dönüsüm için planlarimizi anlatacagiz'

Ankara Sanayi Odasi 2. Organize Sanayi Bölgesi (ASO 2. OSB), bugün Iskoçya'nin Glasgow sehrinde baslayacak Birlesmis Milletler Iklim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi (BMIDÇS) 26. Taraflar Konferansi'na (COP26) katilim saglayacak.

ASO'dan yapilan açiklamaya göre, ASO 2. OSB Baskani Seyit Ardiç, COP26 Konferansi'ndaki Türkiye etkinlikleri kapsaminda 3 Kasim'da konusma yaparak bölgede bu konuda yürütülen çalismalari anlatacak. ASO 2. OSB, etkinlige Türkiye'den katilan tek sanayi bölgesi olacak.

Açiklamada görüslerine yer verilen Ardiç, COP26 Konferansi'nin 197 ülkeden 140 liderin katilimiyla yapilmasinin beklendigini belirterek, ASO 2. OSB olarak yürüttükleri çalismalari konferansta anlatacaklarini ifade etti.

Ankarali sanayicilerin küresel isinmanin etkilerini en aza indirmek amaciyla gayret gösterdiklerini vurgulayan Ardiç, sunlari kaydetti:

"ASO 2. OSB'de 307 firmamiz yerlesik olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu firmalarimiz binlerce insanimiza istihdam sagliyor. Dünya yeni bir çagin esiginde. Bu çag yesil dönüsüm çagi olacak. Karbonsuz elektrik üretimi, deniz üstü rüzgar enerjisi, jeotermal, elektrik bataryalari, pompaj depolamali hidroelektrik, termal depolama ve ucuz hidrojene erisim bu dönüsüm çaginin en çok konusulacak konulari olacak. ASO 2. OSB yönetimi olarak yesil dönüsüm çagina entegre olacak çalismalari baslattik. Konferansta Ankara'mizin sanayisini anlatma firsati bulacagiz. Ayni zamanda ASO 2. OSB'yi tanitacagiz ve yesil dönüsüm için planlarimizi anlatacagiz. Yesil dönüsüm için ciddi bir yatirim ve buna bagli olarak finansman gerekiyor. Bununla ilgili Uluslararasi Iklim Fonu'nun devreye girmesi bekleniyor. COP26 Konferansi'nda ASO 2.OSB için fondan yararlanabilme ve ikili görüsmeler yapma firsatimiz da olacak."

Ardiç, Türkiye'nin ihracatinin büyük bölümünün Avrupa Birligi ülkelerine yapildigina dikkati çekerek, gerekli hazirliklarin yapilmamasi durumunda ihracatçilarin yüksek karbon vergisi ödemekle yüz yüze kalabilecegi uyarisinda bulundu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.