Japonya Başbakanı Shinzo Abe istifa etti

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. Kovid-19 pandemisi döneminde istifa etmek zorunda kaldığı için özür dileyen Abe, "Yeni lider atanana kadar Başbakan olarak görevimi tam yapacağım" ifadelerini kullandı. Abe, bu hafta başında ülke tarihinin en uzun başbakanlık görevini yürüten isim olarak tarihe geçmişti.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe istifa etti
Japonya Başbakanı Shinzo Abe, düzenlediği basın toplantısında, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

ÖZÜR DİLEYEREK İSTİFA ETTİ

Kovid-19 salgını döneminde istifa etmek zorunda kaldığı için özür dileyen 65 yaşındaki Abe, 'Hastalık ve tedavi nedeniyle istifa etmeye karar verdim. Pandemi döneminde görevimi bıraktığım için özür diliyorum. Yeni lider atanana kadar Başbakan olarak görevimi tam yapacağım' ifadelerini kullandı.

UZUN ZAMANDIR BASIN TOPLANTISI DÜZENLEMİYORDU

Ağustos ayının başından beri bir dizi tetkikten geçen Abe, haziran ortasından bu yana düzenli basın toplantısı yapmamıştı.

ÜLKE TARİHİNİN EN UZUN GÖREV YAPAN BAŞBAKANI OLMUŞTU

2006'da ilk defa başbakanlık görevini üstlenen Abe, lideri olduğu Liberal Demokrasi Partisinin (LDP) 2007 üst meclis seçimlerinde ağır mağlubiyet alması sonrasında istifa etmişti. 2012 seçimlerini kazanarak ikinci kez başbakanlık görevine gelen Abe, hafta başında, Japonya tarihinde en uzun süre başbakanlık yapan kişi olmuştu.