TIKA, Arnavutluk'ta Ariciligin Gelisimini Destekliyor

Türk Isbirligi ve Koordinasyon Ajansi Baskanligi (TIKA) tarafindan Arnavutluk’un Korçe bölgesinde tarimda gençlerin tesviki ve modern ariciligin desteklenmesi amaciyla Korçe Il Konsey Baskanligi ile is birligi protokolü imzalanarak, projenin ilk asamasi olan egitim süreci baslatildi.

TIKA, Arnavutluk'ta Ariciligin Gelisimini Destekliyor
Korçe Valiligi binasinda gerçeklestirilen törende, Korçe Il Konseyi Baskani Erjon Nexhipi ve TIKA Tiran Koordinatörü Mustafa Ata söz konusu proje için is birligi protokolü imzalayarak, projenin egitim sürecinin açilisini gerçeklestirdiler. Açilis programina Korç Fan S. Noli Üniversitesi Profesörü Nevruz Zeka, Korçe Aricilar Dernegi Baskani Kledian Kosturi, Korçe Il Konseyi çalisanlari ve egitim alacak genç kursiyerler katildi.

Arnavutluk Cumhuriyeti’nin güneyinde bünyesinde 6 belediye bulunduran ve ülkenin yedinci en kalabalik sehri olan Korçe’de gençler issizlik nedeni ile Avrupa ülkelerine yogun olarak göç ediyor. Aricilik, 52 bin arici ailenin yasadigi Korçe sehrinde önemli bir geçim kaynagi olarak öne çikiyor. Bu çerçevede Korçe sehrinden ve sehre bagli 6 belediyeden özellikle ekonomik durumu iyi olmayan, belediyeden yardim alarak geçinen ve üniversite egitimi alamamis kisilerden seçilen 7’si kadin ve 23’ü erkek toplam 30 gence söz konusu proje ile 3 hafta aricilik egitimi verilecek. Egitim süreci boyunca kursiyerlere birer adet ari kovani ve temel aricilik ekipmanlari TIKA tarafindan saglanacak. Teorik ve pratik egitimlerin ardindan 6 haftalik izleme döneminin sonunda her katilimciya dört adet daha ari kovani verilecek. Toplamda 150 ari kovani ve temel aricilik ekipmanlari kursiyerlere dagitilacak.

Proje ile ekonomik durumu kötü olan ve üniversite egitimi alamamis gençlere meslek edindirilmesi, göçün önlenmesi, bölgedeki aricilik sektörünün desteklenmesi ve bal üretiminin gelistirilmesi amaçlaniyor.
Kaynak: İHA