Israil Basbakani Lapid'den Israil-Filistin Ihtilafinda Iki Devletli Çözüm Çikisi

Israil Basbakani Yair Lapid, Birlesmis Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’nda yaptigi hitabinda, Israil-Filistin ihtilafinda iki devletli çözüme deginerek, “Filistinlilerle iki halk için iki devlet temelinde bir anlasma, Israil’in güvenligi, Israil ekonomisi ve çocuklarimizin gelecegi için dogru olandir" dedi.

Israil Basbakani Lapid'den Israil-Filistin Ihtilafinda Iki Devletli Çözüm Çikisi
ABD’nin New York kentinde bulunan Israil Basbakani Yair Lapid, BM 77. Genel Kurulu’na hitap etti. Lapid, Israil-Filistin ihtilafinda iki devletli çözüme deginerek, "Filistinlilerle iki halk için iki devlete dayali bir anlasma, Israil’in güvenligi, Israil ekonomisi ve çocuklarimizin gelecegi için dogru olandir" dedi.

Herhangi bir anlasmanin Israil’i tehdit etmeyecek barisçil bir Filistin devletine bagli olacagini da sözlerine ekleyen Lapid, “Gelecekteki Filistin devleti barisçil olacak. Israil’in refahini ve varligini tehdit edecek baska bir terör üssü haline gelmeyecek. Israil’in tüm vatandaslarinin güvenligini her zaman koruma yetenegine sahip olacagiz. BM Sözlesmesindeki degerlere göre yasamamizi isteyebilirsiniz ama onlar için ölmemizi isteyemezsiniz” dedi.“Iran’in nükleer silah sahibi olmasini engellemenin tek yolu askeri tehdit”

Konusmasinda Iran’in antisemitizmini kinayan ve nükleer silah elde etmesini önleme konusundaki kararliligini dile getiren Lapid, Iran’in nükleer silah sahibi olmasini engellemenin tek yolunun “askeri tehdit” oldugunu belirtti.

Lapid, "Iran’in nükleer programini ilerletmesi halinde dünyanin sözle degil askeri güçle karsilik vereceginin netlestirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullanarak, "Geçmiste ne zaman masaya böyle bir tehdit konulsa Iran durdu ve geri çekildi" dedi.“Bizi öldürmeye çalisanlar varken seyirci kalmayacagiz”

Nükleer anlasmaya geri dönüs müzakerelerine atifta bulunan Lapid, dünyayi “kolay yolu seçmekle” suçlayarak, Israil’in bunu yapamayacagini ve Iran’in nükleer silah sahibi olmasini engellemek için "ne gerekiyorsa yapacagini" vurguladi. Lapid, “Bizi öldürmeye çalisanlar varken seyirci kalmayacagiz. Tekrar olmasin. Bir daha asla" dedi.“Özgür bir hayat yasama arzularinin bedelini hayatlariyla ödüyorlar”

Iran’da 22 yasindaki Iranli kadin Mahsa Amini’nin basörtüsü kurallarini ihlal ettigi gerekçesiyle tutuklanmasinin ardindan ölümüyle ilgili Iran’da patlak veren protestolara dikkat çeken Lapid, Tahran yönetimini Iranlilar aci çekerken “dünya sessiz” diyerek kendi halkindan nefret etmekle suçlayarak, “Özgür bir hayat yasama arzularinin bedelini hayatlariyla ödüyorlar” dedi.“Insanlik tarihinde hiç sessizligin siddeti durdurdugu bir dönem oldu mu?”

Iran’in Israil’i yok etme çagrilari karsisinda dünyayi sessiz kalmakla da suçlayan Lapid, "Neyden korkuyorsun? Insanlik tarihinde hiç sessizligin siddeti durdurdugu bir dönem oldu mu?” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.