Kastamonu'da Temmuz Ayinda 473 Konut Satildi

Türkiye Istatistik Kurumu tarafindan açiklanan verilere göre, Kastamonu’da Temmuz ayinda 473 konut satildi.

Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) Baskanligi 2022 yili Temmuz ayi "Konut Satis Istatistikleri" verilerini açikladi.

TÜIK baskanligi tarafindan verilen bilgiye göre Temmuz ayinda Kastamonu genelinde 473 adet konut satildi. Konut satislarinin bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 7,4 oraninda azaldigi görüldü.

Temmuz ayinda Kastamonu, konut satis sayisi bakimindan 51. il oldu. Kastamonu merkez ilçesinde Temmuz ayinda 208 adet konut satildi. Kastamonu merkez ilçesinde satilan konut sayisinin Kastamonu genelindeki payi yüzde 44 oldu.

Temmuz ayinda Kastamonu genelinde ipotekli konut satislari 102 adet olarak açiklandi. Ipotekli konut satislarinin önceki yilin ayni ayina göre yüzde 17,2 arttigi görüldü.

Ipotekli satilan konutlarin toplam konut satislari içinde payi yüzde 21,6 olarak gerçeklesti. Ipotekli satilan konutlarin 51 tanesi ilk defa satilan konutlardan olusurken, geri kalan 51 tanesinin de ikinci el satis oldugu görüldü.

Diger konut satislari ise bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 12,5 oraninda azalarak 371 adet oldu. Temmuz ayinda diger satislarin toplam konut satislari içindeki payi yüzde 78,4 olarak hesaplandi.

Kastamonu genelinde ilk defa satilan konut sayisi önceki yilin ayni ayina göre yüzde 9,3 oraninda azalarak 196 adet oldu. Ilk kez satilan konutlarin toplam konut satislari içindeki payi yüzde 41,4 olarak açiklandi.

Kastamonu genelinde ikinci el konut satislari ise bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 6,1 azalarak 277 adet olarak gerçeklesti. Toplam konut satislari içinde ikinci el satislarin payi yüzde 58,6 olarak açiklandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.