Sular Altinda Kalacak Olan Yusufeli'nde Sokak Hayvanlari Da Tasiniyor

Yusufeli Baraji nedeniyle su altinda kalacak olan Artvin’in Yusufeli ilçesinde yasayan sokak hayvanlari, gönüllüler tarafindan güvenli alanlara tasinmaya baslandi.

Sular Altinda Kalacak Olan Yusufeli'nde Sokak Hayvanlari Da Tasiniyor
Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üzerinde yapimi tamamlandiginda kemer baraj sinifinda 275 metreyle Türkiye’nin birinci, dünyanin besinci en yüksek baraji olacak Yusufeli Baraji 22 Kasim Sali günü su tutulmaya baslanacak.

Ilçe merkezinin baraj sulari altinda kalacak olmasi nedeniyle, yeni yerlesim yerine tasinmalar devam ederken, gönüllü hayvan dostlari sahipsiz sokak köpek ve kedilerini güvenli alanlara tasimaya basladi.

Artvin Merkezli Hayvanlari Dogayi Insanlari Koruma ve Yasatma Dernegi (HAYDIKO), Doga Koruma Milli Parklar personeli ve gönüllülerin yer aldigi çalismada Yusufeli Baraji ve Hidroelektrik Santrali’nin aktif olmasiyla beraber sular altinda kalacak olan bölgede sayilari yaklasik bin civari olan sahipsiz sokak hayvanlarini yeni ilçe merkezi ve çevresine tasiniyor.

Gönüller, ilk olarak hamile, engelli, yavru ve hasta sokak hayvanlari tasirken, tüm hayvanlarin tasinmasi ve kisirlastirilmasi ise yaklasik 6 ay sürecek. Araçlarina koyduklari hayvanlari güvenli bölgelere çikartarak bakim ve tedavilerini de ihmal etmiyorlar.

"Ilk su basan bölgedeki hayvanlari tahliye ediyoruz”

HAYDIKO Artvin Dernegi Yönetim Kurulu üyesi Yasemin Yilmaz yaptigi açiklamada “Buraya Yusufeli barajinin aktif olmasiyla birlikte sular altinda kalacak olan yerlesim yerleri, köyler ve santiyelerdeki hayvanlari tahliye edip daha güvenli alanlara tasimak için geldik.

Yaklasik bin sahipsiz kedi ve köpek oldugu tespitini yaptik. 22 Kasim tarihinde baraj sular kapandigi zaman ilk önce su basacak olan yerler basta olmak tüm bölgesi yaklasik alti aylik sürçte bosaltacagiz. Güvenli alanlara tahliye edip kisirlastirmayla yasam alanlarini olusturup Yusufeli gönüllerine teslim edecegiz. Artvin Valiligi, Yusufeli Belediyesi, Devlet Su Isleri 26. Bölge Müdürlügü, Il Özel Idaresi, Doga Koruma ve Milli Parklar Sube Müdürlügü ve bazi özel sekter temsilcilerinin destegiyle bu süreci yönetiyoruz" dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI