Soguklar Enerji Deposu Pekmeze Talebi Artirdi

Saglik açisindan sayisiz faydalari olan ve enerji verici özelligiyle kis aylarinda daha fazla tüketilen pekmez, hava sicakliginin eksi derecelere düsügü son günlerde daha fazla ilgi görmeye basladi.Denizli’de etkili olan soguk hava nedeniyle vatandaslar vücudun direncini artiran dogal ürünlere yöneldi. Kandaki seker miktarini ayarladigi ve kansizliga iyi geldigine inanilan pekmez, sifa kaynagi olarak bilinirken, son zamanlarda özellikle bagisiklik sistemini güçlendirmesi nedeniyle ragbet görüyor. Pazar yerinde kilosu 15 liradan satisa sunulan pekmeze yogun ilgi yasanirken, dogal lezzeti ile de dikkat çekiyor. Vatandasin talepleri dogrultusunda dogal ürün satisi yapan saticilar, daha çok virüse ve soguk alginliga karsi etkili olan pekmez ürünlerini satiyor.

“Pekmez satisimiz yüzde 60 daha da artti”

Denizli’de pazar yerlerinde açtigi tezgahinda pekmez ve birçok ürün satarak geçimini saglayan Ömer Avucu, son zamanlarda ülke genelinde etkisini artiran salgin ve soguk hava nedeniyle vatandaslarin pekmez almaya yöneldigini söyledi.

Avucu, “Büyüklerimizden görüp, ögrendigimiz kadariyla pekmez kis aylarinin vazgeçilmesidir. Bilhassa üsümeye, kansizliga ve herhangi bir rahatsizliga engellemek için bire bir faydali. Pekmezimiz dogal el yapimidir. Çal ilçesinde bulunan üzümlerden elde edildi. Biz de yasli nenelerimizden ve köyde yasayan teyzelerimizden alip satiyoruz. Burada pazara getirip satiyoruz. Pekmez alan müsterilerimiz üründen memnun. Artik son zamanlarda pandemiden dolayi dogal ürünlere daha çok önem verildigi için pekmez satisimiz yüzde 60 daha da artti. Eskiye oranla pekmeze gün geçtikçe talep artiyor” dedi."Sobaya odun atmak yerine bir bardak pekmez iç isiniyorsun"

Çocuklugundan bu yana pekmezin faydali oldugunu büyüklerinden ögrendigini anlatan Nevzat Özdemir, pekmezin her yas grubu için faydali olduguna dikkat çekti. Özdemir, “Biz köylü çocuguyuz. Pekmezin insan sagligina birçok faydasi var. Kisin özellikle sobaya odun atmak yerine bir bardak pekmez iç isiniyorsun. Biz bunu biliyoruz. Ayrica pekmezin içindeki hastaliklara birebir geliyor. Hem çocuklar hem de yetiskinler içinde çok sagliklidir. Pekmezin çok faydali oldugunu nenem ve dedemden biliyorum. Pazarda el yapimi, farkli katki maddesi bulunmadigi ve dogal oldugunu düsündügümüz için aliyoruz” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.