Bush'a Büyük Şok! Gaziden Sert Protesto!

Amerika Birleşik Devletleri'nin eski başkanlarından George W. Bush ülkesinde büyük bir şok yaşadı. Konferansa katılan Bush, Kaliforniya'da yaptığı konuşma sırasında arkadaşlarını Irak'ta kaybeden eski ABD askerinin sert protestosuyla karşılaştı. Gazi olan asker, neye uğradığını şaşıran Bush'a "Sen yalan söylediğin için 1 milyon Iraklı öldü. Arkadaşlarım senin yüzünden öldü. Özür dilemelisin!" diyerek çıkıştı. O anlar kameralara da yansıdı.

Bush'a Büyük Şok! Gaziden Sert Protesto!
Bush'a Büyük Şok! Gaziden Sert Protesto!
Amerika Birleşik Devletleri'nin en kritik dönemlerinden birinde başkanlık yapan ve Irak'a açılan savaşı başlatan eski ABD Başkanı George W. Bush, ülkesinde bir konferansa katıldı. Katıldığı konferansta da büyük bir şoka uğradı.

SALONA GİREN ESKİ ASKER: 'BİZE YALAN SÖYLEDİN'

ABD'nin 2001 ile 2009 yılları arasındaki Cumhuriyetçi Başkanı Bush beklemediği bir tepkiyle karşı karşıya kaldı. Irak'ta onbaşı olarak görev yapan ve orada yaşadıklarından sonra savaş karşıtı aktivist olan eski ABD askeri Mike Prysner, Bush'u sert sözlerle eleştirerek özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Salondaki görevliler tartafından sakinleştirilmeye çalışılan Mike Prysner, 'Kitle imha silahları hakkında yalan söylediniz. Irak'ın bir tehdit olduğu konusunda yalan söyledin' diye bağırdı.

'ÖZÜR DİLE!' DİYEREK ÇIKIŞTI

Prysner, kendisine sakin olmasını ve oturmasını söyleyen Bush'a, 'Sen yalan söylediğin için 1 milyon Iraklı öldü. Yalanlarınız yüzünden yaşamını yitiren milyonlarca insandan ve Iraklılardan ne zaman özür dileyeceksiniz? Silahlar konusunda yalan söylediniz.

11 Eylül saldırısıyla bağlantı konusunda yalan söylediniz. Iraklılara ve arkadaşlarıma yalan söylediniz. Beni Irak'a siz gönderdiniz. Sizin yüzünüzden arkadaşlarım öldü. Siz insanları öldürdünüz, siz yalan söylediniz. Milyonlarca Iraklı öldü, çünkü yalan söylediniz' sözleri eşliğinde zor kullanılarak salondan çıkarıldı.

ABD askerinden Eski Başkan George W. Bush'a tepki 'Sen yalan söylediğin için 1 milyon Iraklı öldü'

'20 YIL SONRA KONUŞMASINI BOZDUM'

O anları kayıt altına alan eski asker, daha sonra bu görüntüleri sosyal medyadan paylaştı. Salona girmesine yardım eden arkadaşlarına da teşekkür eden Prysner, 'Beni Irak'a göndermesinden neredeyse 20 yıl sonra, George W. Bush'un bu geceki konuşmasını bozdum.' ifadelerini kullandı.