BBP Genel Baskani Destici Gündemi Degerlendirdi Açiklamasi

'ABD'nin haksiz, hukuksuz ve ahlaksiz bir sekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni çocuk asker kullanan ülkeler listesine dahil etmesi asla kabul edecegimiz bir sey degildir. Bu karar ahlaki ve hukuku degildir, siyasidir' '(BBP Ordu Kadin Kollari Baskaninin gözaltina alinmasi) Acaba hangi mihraklar devreye girmistir de bir taraftan Içisleri Bakanligi ve Emniyet zorda kalsin, öbür taraftan partimizin tabani tahrik edilerek hükümet ve Cumhur Ittifaki yipratilsin?' 'Bir tasla iki kus vurma hesabi güdenler, sunu bilsinler ki biz bu oyunlara gelmeyiz, bu tahriklere kapilmayiz, bu provokasyonu bozariz'

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Baskani Mustafa Destici, "ABD'nin haksiz, hukuksuz ve ahlaksiz bir sekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni çocuk asker kullanan ülkeler listesine dahil etmesi asla kabul edecegimiz bir sey degildir. Bu karar ahlaki ve hukuku degildir, siyasidir." dedi.

Destici, Meclis'te düzenledigi basin toplantisinda, Basbaglar katliamini hatirlatarak olayin birçok karanlik noktasinin halen aydinlatilmadigini söyledi.

Basbaglar'da yasananlarin Anadolu'da yasanan ve PKK'nin neden oldugu sayisiz katliamdan biri olduguna dikkati çeken Destici, "Basbaglar'da, bugün hala çözülemeyen çok sayida provokasyona sahne olan 'Türkiye'nin karanlik yili' olarak anilan 1993'te ne yapilmak istendigine dair önemli ipuçlarina rastlariz. O gün, Madimak olayinin hemen ardindan Türkiye'de Türklerle Kürtler, Alevilerle Sünniler, dindarlarla laikler, sagcilarla solcular arasinda baslatilmak istenen bir kan davasinin fitili ateslenmeye çalisildi.Yasananlari aydinlatmak, failleri bulup cezalandirmak Türkiye Cumhuriyeti'nin görevidir. O günden bugüne, Basta Madimak ve Basbaglar'la ilgili, parti ve siyasi görüs ayirmadan, görev yapan her hükümet, bu olaylarin faillerini bulmakla sorumluydu ve görevlerini yapmamakla vebal tasimaktadir. Tümü, bu konuda milletimize karsi borçludurlar." diye konustu.

-ABD'nin 2021 Insan Ticareti Raporu

ABD Disisleri Bakanliginin hazirladigi 2021 Insan Ticareti Raporu'nda Türkiye'ye yönelik ithamlara deginen Destici, "ABD'nin haksiz, hukuksuz ve ahlaksiz bir sekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni çocuk asker kullanan ülkeler listesine dahil etmesi asla kabul edecegimiz bir sey degildir. Bu karar ahlaki ve hukuku degildir, siyasidir." ifadelerini kullandi.

Destici, kararin Türkiye'nin terör ve emperyalistlere karsi verdigi mücadelesinden vazgeçirmeye, vazgeçmedigi takdirde ise bedel ödetmeye yönelik bir adim oldugunu vurguladi.

Çin yönetiminin Uygur Türklerine yönelik baskisini da elestiren Destici, Çin'in tüm bölgeyi kapatmasi ve gazeteciler ile tüm yabancilari bölgeden çikartmasi nedeniyle orada yasayanlarin dünyayla iletisiminin kesildigini kaydetti.

Çin rejiminin, gerçeklestirdigi katliam ve zulmü dünyadan gizlemeye çalistigina isaret eden Destici, "Çin yönetimi, hiçbir kural tanimadan Dogu Türkistan'da Türk kimligini yok etmek amaciyla Türkleri öldürüyor, hapsediyor. Sayilari milyonlari bulan Uygur Türkünü, Nazi taklidi toplama kamplarina gönderiyor, Türk ailelerin yanina Çinli erkekler yerlestiriyor, kadinlari Çinlilerle evlenmeye zorluyor. Çin'de yasananlar, 21. yüzyilin yüz karasidir." seklinde konustu.

Destici, Türkiye’nin Ermenistan’a uyguladigi politikanin aynisini Çin hükümetine de uygulamasi gerektigini söyledi.

- BBP Ordu Kadin Kollari Baskaninin gözaltina alinmasi

Iki haftadir ülkenin degisik yerlerinde vatandaslarla bulustugunu belirten Destici, vatandaslarin dertli oldugunu, emeklilerin önemli bir kisminin açlik sinirinin altindaki bir maasa mahkum oldugunu öne sürdü.

Partisinin Ordu Kadin Kollari Baskani Fatma Yümlü'nün gözaltina alindigina dair çikan haberleri paylasan Destici, olayi ögrenir ögrenmez Içisleri Bakani Süleyman Soylu ile görüstügünü ve bu hadisenin yasanmasina neden olan görevlilerle ilgili sorusturmanin baslatildigini bildirdi.

Partisinin tüm teskilat mensuplarina salginla mücadelede görevlilere yardimci olmalarini istediklerini dile getiren Destici, hiç kimsenin toplum sagligi konusunda uyacaklari kurallardan muaf olmadigini söyledi.

Polisin, devletin halkla karsi karsiya gelen yüzü olduguna isaret eden Destici söyle konustu:

"Her kamu görevlisi gibi güvenlik güçlerimiz de görevlerini hukuk çerçevesinde yapmak zorundadir. Ters kelepçe uygulamasinin en ekstrem durumlarda ve son çare olarak uygulanmasi gerektigine dair tüm kolluk güçlerine, Içisleri Bakanimizin talimati oldugunu da biliyoruz. Buna ragmen hem de bir bayana bu uygulamayi reva görmek, haksiz ve idari-adli süreçlerde sorusturulup yargilanmasi gereken bir durumdur. Içisleri Bakanimiz Sayin Süleyman Soylu'nun bu ve benzer hususlardaki yüksek hassasiyeti ve talimatlarina ragmen, bunlarin yasaniyor olmasi da çok manidardir.

Biz bakanimiza güveniyoruz. Onun özellikle terörle, suçla ve suçlularla karsi ne kadar fedakar bir çalisma yürüttügüne de sahidiz. Devletin terörle mücadelesinin en saglam aktörlerinin basinda olan Sayin Içisleri Bakanimiz, bu tür hadiselerle de yipratilip terörle mücadelesine de sekte mi vurulmak istenmektedir? Sadece sahsi degil, onunla birlikte bütün Içisleri Bakanligi ve emniyet personeline de ayni zorluk mu yasatilmak istenmektedir? Acaba hangi mihraklar devreye girmistir de bir taraftan Içisleri Bakanligi ve Emniyet zorda kalsin, öbür taraftan BBP tabani tahrik edilerek hükümet ve Cumhur Ittifaki yipratilsin? Bir tasla iki kus vurma hesabi güdenler sunu bilsinler ki biz bu oyunlara gelmeyiz, bu tahriklere kapilmayiz, bu provokasyonu bozariz. Açilan sorusturmada olayin bu yönleri de arastirilmali, burada dahli ve ihmali olanlar sorusturma kapsamina alinmalidir. Hukukun sinirlarini zorlayan kamu görevlileri, meslekleri kadar bulunduklari kurumun ve devletin itibarina da zarar vermis olurlar."

Fatma Yümlü'nün gözaltina alinma gerekçesinin bazi basin yayin organlarinda "iktidari elestirdigi için ters kelepçeyle gözaltina alindi, çiktigi yayindan alinip götürüldü" seklinde haberlestirildigini animsatan Destici, bu haberlerin dogru olmadigini ve maksatli yapildigini söyledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.