AB Ülkelerinde Asilama Sayilarinda Büyük Fark

AB ülkelerinin bazilarinda asilama oranlari yetiskinlerde yüzde 80'e yaklasirken bazilarinda yüzde 30 seviyelerinde kaldi Belçika yüzde 78 ile en yüksek orani yakaladi, Bulgaristan'da yetiskinlerin henüz sadece yüzde 17'si ilk doz asiyi aldi AB Komisyonunun temmuzda yetiskinlerin yüzde 70'ini asilamis olma hedefi henüz tutturulamadi ancak hedefe yaklasildi.

Avrupa Birligi (AB) genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karsi 2021 basinda baslayan asilamalarda ülkeler arasinda büyük farkliliklar bulunuyor. Bazi AB ülkelerinde asilanmis yetiskinlerin orani yüzde 80'e yaklasirken bazilarinda yüzde 30'un altinda kaliyor.

Avrupa Hastalik Önleme ve Kontrol Merkezinin (ECDC) verilerine göre, 450 milyon nüfuslu AB ülkelerinde yil basindan bu yana yaklasik 225 milyon kisiye en az bir doz asi yapildi. Iki dozun tamami yapilan veya tek dozluk asilarin uygulandigi ve “tam asili” sayilan kisilerin sayisi ise 147 milyonu asti.

Böylece AB’de yetiskin nüfusun yüzde 61,5'i en az ilk doz asiyi olurken tam asili yetiskinlerin orani yüzde 40,2'yi buldu.

Bu sayilarla AB Komisyonunun koydugu "temmuzda yetiskin nüfusun yüzde 70'ine asilarin en az ilk dozunu uygulama" hedefine yaklasildi ancak bu hedef henüz tutturulamadi.

- En yüksek asilama orani Belçika'da, en düsük Bulgaristan'da

Ülkelere tek tek bakildiginda ise asilama oranlari arasinda büyük fark göze çarpiyor. Örnegin asilama oraninin en yüksek oldugu Belçika'da yetiskinlerin yüzde 78'i en az bir doz asi olmusken Bulgaristan'da bu oran yüzde 17'de kaliyor.

Belçika'nin ardindan asili yetiskinlerin oraninin en yüksek oldugu ülkeler yüzde 73,3 ile Hollanda, yüzde 73 ile Finlandiya, yüzde 72 ile Malta, yüzde 70,5 ile Danimarka oldu.

En az asilamalar ise Bulgaristan'dan sonra yüzde 30 ile Romanya, yüzde 39 ile Letonya, yüzde 43,7 ile Hirvatistan, yüzde 44,3 ile Slovakya'da ve yüzde 46,7 ile Slovenya'da kaydedildi.

Diger AB üyelerinde yüzde 50 ve 60'larda seyrediyor. AB'nin kalabalik nüfusa sahip ülkelerinden Italya’da yetiskinlerin yüzde 67,4’ü, Ispanya’da yüzde 65’i, Almanya’da yüzde 64,2’si, Fransa’da yüzde 63,6’sina ilk doz uygulandi.

AB ülkelerine bugüne kadar 430 milyon dozun üzerinde asi dagitildi. Bunlarin yaklasik 364 milyon dozu uygulandi.

AB genelinde kullanim için su ana kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmalarinin ürettigi asilara onay verildi. Johnson and Johnson asisi tek doz olarak yapiliyor, digerlerinden iki doz uygulananlar "tam asili" sayiliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.