CHP'li Çakirözer Açiklamasi 'Içisleri Bakanligi, Gazetecileri Engellemek Için Çikarilan Genelgeyi Iptal Etmeli'

CHP Eskisehir Milletvekili Utku Çakirözer, "Içisleri Bakanligi, gazetecileri engellemek için çikarilan genelgeyi iptal etmeli." dedi.

Çakirözer, Meclis'te düzenledigi basin toplantisinda, bu ay 40 gazetecinin hakim karsisina çiktigini, bir gazetecinin tutuklandigini, bir basin mensubunun hapis cezasinin onandigini, 3 basin mensubunun ise haber takibi sirasinda saldiriya ugradigini söyledi.

AFP foto muhabiri Bülent Kiliç'in gözaltina alinmasi sirasinda çekilen fotograf karesini gösteren Çakirözer, "Biz dünyaya bu fotograflari verdigimiz sürece, gazeteciler bu sekilde yaka paça gözaltina alindiklari, 'Nefes alamiyoruz.' deme noktasina getirildigi sürece basin özgürlügünden bahsedemeyiz. Gazetecilerin nefes alamamasi demek, toplumun nefessiz kalmasi demektir. Içisleri Bakanligi, Emniyet Genel Müdürlügü gazetecileri engellemek için çikarilan genelgeyi iptal etmeli." diye konustu.

CHP'li Çakirözer, bu ay sosyal medyada Sezgin Baran Korkmaz ve Türkiye Varlik Fonu'na iliskin paylasimlara ve bazi haberlere erisim engeli getirildigini de belirterek bunlarin, hem halkin haber alma özgürlügünü hem de gerçeklerin ortaya çikmasini engelledigini ifade etti.

Gazete alimlarinin kamu kurumlarina iliskin tasarruf tedbirleri kapsamina alindigini anlatan Çakirözer, gazete alimindan degil, lüksten ve satafattan tasarruf yapilmasi gerektigini söyledi. Çakirözer, bu baglamda, salgin tedbirleri kapsaminda kahvehane, spor salonu, berber gibi is yerlerine getirilen gazete alim yasaginin da yarin baslayacak normallesme sürecinde kaldirilmasini istedi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.