Ingiltere'de Otel Karantinasinda Cinsel Taciz

Ingiltere’de Covid-19 seyahat kisitlamalari kapsaminda bazi ülkelerden gelenlere zorunlu olan otel karantinasinda 4 kadinin güvenlik görevlileri tarafindan cinsel tacize ugradigi belirtildi.

Ingiltere’de Covid-19 kisitlamalari kapsaminda hükümetin belirledigi karantina otellerinde kalan 4 kadin, güvenlik görevlileri tarafindan cinsel tacize ugradigini açikladi.

Ingiliz medyasinda yer alan habere göre, misafirlerin karantina kurallarina uymasini saglamak için hükümet tarafindan görevlendirilen G4S adli özel güvenlik sirketine bagli çalisan görevliler, söz konusu kadinlara çesitli sekillerde taciz uyguladi. Ingiliz medyasina açiklama yapan magdur kadinlardan biri, bir güvenlik görevlisinin kendisine sosyal mesafe kuralini ihlal ederek sarilmaya çalistigini iddia etti. Baska bir magdur ise görevlilerin davranislarindan rahatsiz oldugunu, ayrica kaldiklari odanin bir anahtarinin da görevlilerde bulunmasindan dolayi "güvende hissetmedigini" söyledi.

Kadinlar ayrica otelde "nadiren ya da hiç kadin görevli görmediklerini" ifade etti.

Hükümetten açiklama

Hükümet tarafindan görevlendirilen özel güvenlik sirketi G4S, iddialarin ardindan personelinden "en yüksek davranis standartlarini bekledigini" ve "görevi kötüye kullanma iddialarini arastirdigini" belirtti.

Ingiltere’nin kirmizi listesinde 50 ülke bulunuyor

Hükümetin belirledigi Covid-19 seyahat koridorlarindaki kirmizi listede bulunan ülkelerden Ingiltere’ye gelen kisilerin 10 gün boyunca otel karantinasinda kalma zorunlulugu bulunuyor. Karantina uygulayan kisilerin odalarindan çikamadigi ve yalnizca güvenlik görevlileri esliginde günlük egzersiz yapmalarina izin verildigi biliniyor. Ayni zamanda herhangi bir siparis teslimatlari da görevliler tarafindan odalarina getiriliyor. Su anda Ingiltere’nin kirmizi listesinde Türkiye, Hindistan, Pakistan, Brezilya ve Arjantin’in de dahil olmak üzere toplam 50 ülke bulunuyor. Hükümet 30 Haziran’da sonra Dominik Cumhuriyeti, Eritre, Haiti, Kuveyt, Mogolistan, Tunus ve Uganda’nin da kirmizi listeye eklenecegini duyurmustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.