'Uluslararasi Covid-19 Sürecinde Egitimde Yeni Normlar 2' Kongresi Basladi

Üç gün boyunca çevrim içi olarak 9 ülkenden 17 konusmacinin katilimiyla gerçeklestirilecek kongrede 161 bildiri sunulacak.

Artvin Il Milli Egitim Müdürlügü ve Artvin Çoruh Üniversitesi is birligi ile çevrim içi düzenlenen "Uluslararasi Covid-19 Sürecinde Egitimde Yeni Normlar 2” kongresi basladi.

Salgin sürecinde egitimdeki yeni akimlarin, gelisme ve yeniliklerin ele alinacagi kongre, 8'i yurt içi, 9'u da yurt disindan olmak üzere toplam 17 bilim insaninin konusmaci olarak katilimiyla 3 gün sürecek.

"Covid-19 Sürecinde Egitime Bakis" ana temasi ile düzenlenen kongrede 161 bildiri sunulacak.

Kongrenin açilis programinda konusan Artvin Valisi Yilmaz Doruk, kongrenin tüm dünyayi etkisi altina alan Kovid-19 salgini sürecinde egitim alaninda gerçeklesen degisimlere ve gelismelere yönelik çalismalarla, egitim dünyasina katki saglayan kisileri bir araya getirecek olmasindan dolayi çok önemli oldugunu söyledi.

Salginin her alanda oldugu gibi egitim alaninda da olumsuz etkilerinin oldugunu belirten Doruk, "Tüm dünyada tecrübe edilen salgin dönemi, egitim alaninda degisen öncelikleri ve önem kazanan yeni olgulari beraberinde getirdi." dedi.

Kongrenin bu yil ikincisinin yapildigini vurgulayan Doruk, "Geçen yil yapmis oldugumuz kongrenin, sürecin gerektirdigi yeni gereksinimlerin tespiti ve uygulanacak yöntemlerin belirlenmesi açisindan önemli bir rol oynadigina inaniyorum. Bu tarz bilimsel faaliyetlerin artmasi gerektigini düsünüyorum. Kongrenin ilimize ve egitim dünyasina hayirli olmasini diliyorum." diye konustu.

Yasanan süreçte egitim ögretim faaliyetlerinin en etkin sekilde devam etmesinin bu tarz çalismalara bagli oldugunu dile getiren Doruk, kongrenin salgin sürecinde ortaya konan egitim ögretim modeline katki saglayacagin vurguladi.

Il Milli Egitim Müdürü Fahri Acar da Türkiye’nin en büyük çevrim içi organizasyonlarindan birisini yaptiklarini kaydetti.

Salgin döneminde çocuklara en iyi egitimin nasil verilebilecegini bilim insanlariyla konusmak adina bu kongreyi düzenlediklerini kaydeden Acar, "Bu kongrede egitimdeki yeni yaklasimlari hem kongreye katilan konusmacilarimizla hem de sunulacak bildirilerle ele alacagiz. Amerika Birlesik Devletleri, Ingiltere, Azerbaycan, Gürcistan, Kosova, Polonya'dan 9, yurt içinden 8 toplamda da 17 davetli konusmaci var. 161 bildiri sunumu yapilacak. Büyük bir platform. Kovid-19 sürecinde egitime bakis temasiyla kongremizi yapacagiz" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.