Misir Disisleri Bakani, Ülkesinin Katar Ile 'Eski Defterleri Kapatmaya Çalistigini' Söyledi

Misir Disisleri Bakani Samih Sukri, ulusal çikarlari elde etmek ve Arap ülkeleriyle baglari güçlendirmek için ülkesinin Katar ile eski defterleri kapatmaya çalistigini belirtti.Disisleri Bakani Sukri, Misir merkezli "Sada el-Beled" televizyon kanalina, ülkesinin Katar ile iliskilerine dair açiklamalarda bulundu.

Sukri, "Katar ile geçmise ait sayfayi; iliskilerin normal seyrine dönmesi, ulusal çikarlarin elde edilmesi ve kardes Arap ülkeleriyle baglari güçlendirmek için kapatmak istiyoruz." dedi.

Bakan Sukri, istikrarli bir hizla iliskilerin yeniden tesis edilmesi hedefiyle Misir'in, Katar ile iliskilerin geri dönmesinden ne ölçüde yararlandigini görmek için dikkatli adimlarla ilerledigini dile getirdi.

Disisleri Bakani Sukri, "Misir'in güvenligi ve istikrariyla ilgili tüm dosyalar ele aliniyor ve Katar'in Misir'in tüm endiselerine verecegi yanit degerlendiriliyor." diye konustu.

Misirli Bakan, "Doha'nin Kahire'nin karsi çiktigi politikalara geri dönmeyecegine dair garanti vermemesi"ne iliskin bir soruyu ise "Misir'in kurum ve mekanizmalari, ülkenin çikarlarini koruma ve takip etme gücüne sahiptir." seklinde cevapladi.

- Katar-Misir iliskilerinin normallesme süreci

Suudi Arabistan'in El-Ula kentinde 5 Ocak'ta yapilan zirvede, Katar'a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik iliskilerini yeniden tesis ettigi ve ambargonun kaldirildigi açiklandi.

Ambargo uygulayan bu ülkelerden Misir, 18 Ocak'ta Katar uçaklarina hava sahasini açti.

Katar ve Misir'dan iki resmi heyet, 23 Subat'ta Kuveyt'te uzlasi bildirisinin uygulanmasi konusunda görüsmelerde bulundu.

Katar Disisleri Bakani Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, normallesme adimlari kapsaminda ilk kez, 3 Mart'ta Misir'a resmi bir ziyaret gerçeklestirdi.

Ziyaretten 5 gün sonra Katarli bir heyet, iki ülke arasindaki iliskilerin yeniden baslama sürecini hizlandirmak için Kahire'ye gitti.

Misir Disisleri Bakani Samih Sukri, 14 Mart'ta yaptigi bir açiklamada, bu ziyaretin "Katarli kardeslerden iliskilere yeniden ivme kazandirmak için olumlu mesaj oldugunu" söylemisti.

Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani'nin 12 Nisan'da ramazan ayi dolayisiyla Misir Cumhurbaskani Abdulfettah es-Sisi'yi aramasiyla El-Ula zirvesinden bu yana iki lider ilk kez dogrudan iletisim kurmustu.

Katar Disisleri Bakani Al Sani, 24 Mayis'ta Misir'a ikinci bir ziyaret gerçeklestirmis, Disisleri Bakani ziyaretinde Katar Emiri'nin Sisi'ye davet mektubunu iletmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.