Keşan'da Kuşkonmaz Ekim Alanında İlk Hasat

Trakya'da ilk kez Edirne'nin Keşan ilçesinde iki yıl önce toprakla buluşturulan kuşkonmazın ilk hasadı gerçekleşti.

Yeniceçiftlik köyünde üretici Turay Uzan'ın 10 dönümlük tarlasına ektiği kuşkonmazın hasadına, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt ve Keşan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Gökhan Kıyım katıldı.

Bayazıt hasat öncesi yaptığı konuşmada, iki yıllık bir geçmişi olmasına rağmen kuşkonmazın gelişiminin iyi olduğunu gözlemlediğini söyledi.

Kuşkonmazın genelde ihraç ürünlerden olması nedeniyle iç piyasada çok bilinmediğini belirten Bayazıt, "Şu an da dekarına 350- 400 kilogram kadar verim var. İnşallah bu artarak 1 tona yaklaşacak. Vatandaşlarımız, bunu tanıdıkça tüketiminin artacağını düşünüyoruz. İçerdiği vitamin ve minareler bakımından özellikle Kovid-19 salgınında önemli bir ürün. Sebze olarak herkes tarafından tüketilebilir." diye konuştu.

Üretici Uzan da amaçlarının bir süre sonra başta Yunanistan olmak üzere Avrupa'ya ihraç etmek olduğunu belirtti.

Trakya'da tek ekim alanının kendi tarlası olduğunu ifade eden Uzan, "Trakya'da ilk defa ekilen kuşkonmazları tarladan toplandıktan sonra standart bir boy uzunluğunda kesip 300 gramlık demetler haline getiriyoruz. Verim, gerçek anlamda üçüncü yılında başlayacak. Şu an dönümde 350-400 kilogram aralığındaki verimimiz, böylece, dönümde 800 ile bin kilogram aralığına çıkacak. Demeti 30 liradan satılıyor." dedi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI