AK Partili Kadinlar Siddete Karsi Tek Ses Oldu

AK Parti Karabük Il Kadin Kollari, 25 Kasim Kadina Yönelik Siddete Karsi Uluslararasi Mücadele Günü dolayisiyla basin açiklamasi yapti.

AK Partili Kadinlar Siddete Karsi Tek Ses Oldu
Il Baskanligi binasi önünde yapilan açiklamada, AK Parti Karabük Il Kadin Kollari Baskanvekili Yasemen Görücü, “Bizim medeniyetimiz kadin, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratilmislara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, siddet kimden gelirse gelsin, kime karsi yapilirsa yapilsin, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararliyiz” dedi.

Görücü, kadina yönelik siddetin, yalnizca kadin olduklari için uygulanan veya kadinlari etkileyen, kadinin insan haklari ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranis oldugunu belirterek, “Kadina yönelik siddet sadece ülkemizde degil maalesef tüm dünyada bir sorundur. AK Parti olarak, kuruldugumuz ilk günden itibaren kadina yönelik siddetle mücadelede reform niteliginde adimlar attik. 2002 yilinda yola çikarken kilavuz edindigimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadina yönelik siddetle mücadelede kararliligimizi ifade ettik” diye konustu.“2004 yilinda Anayasa’da pozitif ayrimcilik ilkesini düzenledik” ifadelerine yer veren Görücü sunlari söyledi : “2005 yilinda Türk Ceza Kanunu’nda yaptigimiz degisiklik ile "Töre Nedeniyle" ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezalari getirdik. Medenî Kanun, Is Kanunu’nda yaptigimiz düzenlemelerle kadini güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik.”

AK Parti teskilatlari olarak, her adimlarinda bu bilinçle hareket ettiklerini ve her firsatta dile getirdiklerini aktaran Görücü, “Tek bir kadina yönelik siddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi degil, basta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadinlara ve çocuklara yaptigi her türlü siddetle kararlilikla mücadele edecegiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla basla çalismaya devam edecegiz. Toplumumuzu derinden etkileyen siddet konusunun temeline inildiginde, çözümün topyekûn mücadele ile saglanacagina inaniyoruz. Öyle ki, kadina yönelik siddet konusu, üzerinden siyaset yapilmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakin zamanda, Cumhurbaskanimiz, Kadina Yönelik Siddetle Mücadele Ulusal Eylem Plani’nin dördüncüsünü açikladi.

Ardindan bosanmis ese karsi islenen siddet suçuna da, agirlastirici hükümler getirilmesi dördüncü Yargi Paketinde düzenlendi.

Attigimiz tüm bu adimlar, kadina yönelik siddet konusundaki kararliligimizin en iyi göstergesidir” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.