BM Sudan Temsilcisi Peretz, Azledilen Basbakan Hamduk'un Hala Ev Hapsinde Oldugunu Söyledi

Birlesmis Milletlerin (BM) Sudan'daki Entegre Geçis Yardim Misyonu (UNITAMS) Baskani ve BM Sudan Temsilcisi Volker Peretz, azledilen Basbakan Abdullah Hamduk’un hala zorunlu ikamete tabi tutuldugunu, kendisiyle ara buluculuk seçeneklerini görüstüklerini bildirdi.

Peretz, Twitter'dan yaptigi açiklamada, zorunlu ikamete tabi tutuldugu baskentteki konutunda görüstügü Hamduk’un durumunun iyi oldugunu belirterek "Sudan’da ara buluculuk seçenekleri ve krizden çikisin yollarini ele aldik." ifadesini kullandi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de 28 Ekim’de yaptigi açiklamada, Sudan ordusuna, "gözaltindakileri derhal serbest birakma ve azledilen Basbakan Abdullah Hamduk’a tam özgürlük saglama" çagrisi yapmisti.

Sudan'da 25 Ekim sabahi Basbakan Abdullah Hamduk ile çok sayida siyasetçi gözaltina alinmis, ertesi gün Hamduk'un serbest birakildigi açiklanmisti.

Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, olaganüstü hal ilan ettiklerini, Egemenlik Konseyi ve kabinenin feshedildigini, Sudan'daki tüm kesimleri temsil edecek teknokrat bir hükümet kurulacagini duyurmustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.