ABD Gida Ve Ilaç Dairesinden 5-11 Yasta Acil Kullanim Için Pfizer-Biontech Asisina Onay

ABD Gida ve Ilaç Dairesi (FDA), Pfizer-BioNTech'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) asisinin 5-11 yas arasi çocuklar için uygun oldugu yönünde karar aldigini açikladi.

FDA’dan yapilan yazili açiklamada, 5-11 yas arasi çocuklarda acil kullanim için Pfizer-BioNTech Kovid-19 asisinin onaylandigi belirtilerek, bu yas grubu için asilarin baslatilmasina yönelik kritik bir adim atildi.

Açiklamada, "FDA, bu Pfizer-BioNTech asisinin acil kullanim izni kriterlerini karsiladigini belirledi. Asinin en az 5 yasina gelmis bireylerde bilinen ve potansiyel faydalari, bilinen ve potansiyel risklerden daha agir basmaktadir." ifadesine yer verildi.

Çocuklar için doz boyutunun 12 yas ve üstü kisiler için önerilen dozun üçte biri kadar oldugu vurgulanan açiklamada, asinin 5-11 yasta Kovid-19’u önlemede yaklasik yüzde 91 etkili oldugu kaydedildi.

FDA Asilar ve Ilgili Biyolojik Ürünler Danisma Komitesi 27 Ekim’de, Pfizer-BioNTech'in Kovid-19 asisinin ilkokul çagindaki çocuklara faydasinin risklerinden daha agir bastigi yönünde görüs bildirmisti.

Hastalik Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) uzmanlari, asinin çocuklara önerilip önerilmeyecegini ve hangi gruplarin uygun olmasi gerektigini görüsmek üzere gelecek hafta bir araya gelecek.

ABD'li çocuklara Pfizer-BioNTech asisinin yapilmasi konusunda son söz ise CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky'ye ait olacak ve onun da izni sonrasinda yaklasik 28 milyon çocugun asilanmaya baslamasinin önü açilacak.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.