Çocuklari Daga Kaçirilan Acili Aileler Seslerinin Duyulmasi Için Destek Bekliyor

Hakkari'de çocuklarinin daga kaçirilmasindan HDP'yi sorumlu tutan terör magduru aileler, seslerinin daha gür çikmasi için eylemlerinin yayilmasini istiyor ve kendi durumlarindaki ailelere destek çagrisinda bulunuyor Oglu daga kaçirilan Mevlüde Üçdag: 'Bir umutla baskaldirdik. Çocuklarimizi artik kurda kusa yem etmeyecegiz, kazanacagiz' Kizi daga kaçirilan Esmer Koç: 'Kizim, Zübeyde'm eger beni görüyorsan, duyuyorsan gel. Her yerde askerimiz, polisimiz, devletimiz var. Gel teslim ol'

Çocuklarinin daga kaçirilmasindan HDP'yi sorumlu tutan Hakkarili aileler, 8 Ocak'tan bu yana iki haftada bir parti binasi önünde eylem yaparak terör örgütü PKK'ya tepkisi gösteriyor.

Diyarbakir annelerinin daga kaçirilan çocuklari için 3 Eylül 2019'da baslattigi eylemin ardindan Hakkarili 14 aile de HDP Il Baskanligi önünde baslattigi eylemini kararlilikla sürdürüyor.

Evlatlarindan koparilan terör magduru aileler, 8 Ocak'tan bu yana iki haftada bir partinin önünde oturma eylemi yaparak, hem terör örgütü PKK'ya tepkilerini dile getiriyor hem de çocuklarina seslerini duyurmaya çalisiyor. Diyarbakir'dan gelen ailelerin destegiyle moral bulan aileler, seslerinin daha gür çikmasi için eylemlerinin yayilmasini istiyor.

Kendi durumlarindaki ailelerden destek bekleyen ve yillardir görmedikleri evlatlarina kavusacaklari günün hayalini kuran aileler, çocuklarina teslim olmalari çagrisini yineledi.

- "32 evladimizi söke söke onlardan aldik"

Oglu daga kaçirilan Mevlüde Üçdag, AA muhabirine, destek için Diyarbakir'dan Hakkari'ye geldiklerini, benzer durumdaki ailelerin acilarini ve dertlerini paylastiklarini söyledi.

Evladini 1 Haziran 2015'te terörün pençesine kaptirdigini belirten Üçdag, söyle dedi:

"Ben oglumu onlara birakmayacagim. Çünkü devletimiz güçlü bir devlettir. 32 evladimizi söke söke onlardan aldik. Eylemimizde kararliyiz. Sesimizi bastirmaya çalisiyorlar ama hiçbir müzik sesi annelerin karsisinda duramaz. O müziklerini çalsalar bile bizim sesimiz onlarin müziklerini dindirecek. Bir umutla baskaldirdik. Çocuklarimizi artik kurda kusa yem etmeyecegiz, kazanacagiz. Tek bir evlat dagda kalmayincaya kadar eylemlerimizi sürdürecegiz. Ben de oglumu kazanacagim."

Çocugu daga kaçirilan Abdullah Demir de 3 yildir devam ettikleri eylemi sonuna kadar sürdüreceklerini aktardi.

Çocuklarinin daga kaçirilmasindan sorumlu tuttuklari HDP'den evlatlarini istediklerini kaydeden Demir, sunlari ifade etti:

"Gün bugündür. Herkes gelsin evladini istesin. Bu zalimler Amerika'ya, Fransa'ya, Rusya'ya çalisiyorlar. Bakin Suriye'yi yok ettiler. Kim yapiyor, yine bu ülkeler yapiyor. Biz evladimizi almadan burayi terk etmiyoruz. Evlatlarimizin pesindeyiz. Çocuklarimizi almadan eylemi birakmayacagiz. Tüm devlet büyüklerimize desteklerinden dolayi tesekkür ederim."

- Acili anneden kizina "teslim ol" çagrisi

Kizi daga kaçirilan Esmer Koç da 8 yildir evladini aradigini, artik çocuguna kavusmak istedigini anlatti.

"Kiz namustur, kizin ne isi var dagda" diyerek HDP ve PKK'ya tepki gösteren Koç, "Kizim, Zübeyde'm eger beni görüyorsan, duyuyorsan gel. Her yerde askerimiz, polisimiz, devletimiz var. Gel teslim ol. Orasi senin yerin degil. Diyarbakir anneleri de bize deste verdi. Bu destekten memnunuz. Herkesin bu eyleme destek vermesini istiyoruz. Allah devletimizi, bayragimizi, asker ve polisimizi basimizdan eksik etmesin. Allah hakkimizi onlardan alsin insallah. Insallah onlar da bir gün bizim gibi evlatlarini ararlar." diye konustu.

Mehmet Siddik Çiftçi ise kardesinin 5 yil önce Semdinli'de daga kaçirildigini belirterek, teslim olmasi çagrisinda bulundugu kardesine kavusuncaya kadar eyleme devam edecegini aktardi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.