Türk Konseyi Ulastirma Bakanlari 5. Toplantisi Budapeste'de Basladi

Ulastirma Bakani Adil Karaismailoglu, Türk Konseyi Ulastirma Bakanlari 5. Toplantisi öncesinde Macaristan Inovasyon ve Teknoloji Bakani Laszlo Palkovics ile ikili görüsme gerçeklestirdi.

Türk Konseyi Ulastirma Bakanlari 5. Toplantisi Budapeste'de Basladi
Türk Konseyi Ulastirma Bakanlari 5. Toplantisi, Macaristan’in baskenti Budapeste’de basladi.

Macaristan Inovasyon ve Teknoloji Bakanliginin ev sahipliginde ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’in moderatörlügünde gerçeklestirilen toplantiya Türk Konseyi üyeleri ve gözlemci devletlerin ulastirmadan sorumlu bakanlari ile Türk Konseyi Aksakallar Kenesi Türkiye Üyesi Binali Yildirim onur konugu olarak katildi.

Ulastirma Bakani Adil Karaismailoglu ise, toplanti öncesi Macaristan Inovasyon ve Teknoloji Bakani Laszlo Palkovics ile ikili bir görüsme gerçeklestirdi. Görüsmenin ardindan toplantiya geçildi.

Bakanlar, pandemi sonrasi dönemde Trans-Hazar Uluslararasi Dogu-Bati Orta Ulastirma Koridoru boyunca ulasim ve transit operasyonlarinin kolaylastirilmasi için alinmasi gereken önlemler, Trans-Hazar Uluslararasi Dogu-Bati Orta Koridoru üzerinden gerçeklestirilmesi planlanan Karavan Tanitim Turu (Karavan Ticaret Kervani) ve e-TIR, e-Permit ve e-CMR uygulamalarinin hayata geçirilmesiyle üye devletler arasinda tasima ve transit prosedürlerinin dijitallestirilmesini ele aldi. Toplantida Türk Dili Konusan Ülkeler Isbirligi Konseyi Üye Devletleri Arasinda Uluslararasi Kombine Yük Tasimaciligi Anlasmasi’nin da sonuçlandirilmasi planlaniyor.

Toplantida Türk Konseyi Kardes Limanlari arasindaki isbirliginin mevcut durumu, ileriye dönük projeksiyonlari ve bunlarin Trans-Hazar Koridoru’nun gelistirilmesine katkilari hakkinda bir sunum yapilacak. Toplantinin sonunda Türkiye’nin İçel Limani ile Özbekistan’in Evrensel Lojistik Hizmetleri (Taskent), Akhtachi (Andijan) ve Termez Kargo Merkezi (Surkhandarya) arasinda Türk Konseyi Üye Devletlerinin Limanlari Arasinda Kardes Liman Iliskileri ve Isbirligine Iliskin Mutabakat Zapti imzalanmasi bekleniyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.