Palyatif Hastasina Dogum Günü Sürprizi

Samsun Bafra Devlet Hastanesi Palyatif Bakim Servisi’nde tedavi gören Hüseyin Öztürk’e hastane yönetimi ve servis çalisanlari tarafindan sürpriz bir dogum günü düzenlenerek 65. yasi kutlandi.

Palyatif Hastasina Dogum Günü Sürprizi
Geçirdigi zor günlerin ardindan dogum gününü kutlayabilmenin mutlulugunu yasayan Öztürk, pastasini söndürürken "Herkes için saglik" diledi. Hastane Bashekimi Uzm. Dr. Alaiddin Domaç, serviste yatan hastalari ziyaret ederek geçmis olsun dileklerinde bulundu. Servis çalisanlari ile palyatif bakim gününün öneminden bahsederek dogum günü sürprizi yapilan hastayi tebrik etti.

Bashekim Uzm. Dr. Alaiddin Domaç, “Destekleyici bakim olarak da adlandirilan palyatif bakim uygulamalari, ciddi bir hastaligi olan ve destege ihtiyaç duyan hastalara yapilir. Kronik hastaliklarin büyük bir kisminda özellikle de ileri yastaki bireyler palyatif bakima diger bireylere oranla çok daha fazla ihtiyaç duyar. Palyatif bakim hizmetleri hastane ortaminda, evde, birinci basamak saglik kuruluslarinda veya yasli bakim evlerinde gerçeklestirilebilir. Özellikle hastanin yataga bagimli olmasi, agiz yoluyla besin gereksinimini karsilayamadigindan enteral veya parenteral yolla besleniyor olmasi, ciddi agri sorununun bulunmasi, yasliliga bagli düsme ve inkontinans (idrar tutamama) sorunlarinin bulunmasi, dirençli yatak yaralarinin gelismis olmasi gibi pek çok durum, palyatif bakima kabul edilmede öncelikli durumlar arasinda yer alir. Palyatif bakim servisimize 2015 Mayis ayinda hasta kabulü basladi.

Günümüze kadar toplam bin 684 hastaya ev sahipligi yaptik. Genel durumu sikintili olan hastalari rahatlatacak, yasam kalitesini en yüksek düzeyde tutacak tedavi ile hastamizin yaninda olmak ve ev konforunda bir hizmet sunmak asil amacimizdir. Palyatif bakim hastalari Kovid-19 pandemi sürecinden de en çok etkilenen hasta grubundandir. Hastalarimizin bakima muhtaç olmasi aile bireylerine de daha fazla sorumluluk yüklemektedir. Hastalarimizi korumanin ilk yolu yine asidan geçmektedir hem kendi sagligimiz hem de bakima ihtiyaci olan bu hastalarimiz için asilarimizi olalim” dedi.

Palyatif Bakim Servisi Sorumlu Hekimi Fatih Ak ise “Palyatif bakim, ciddi bir hastalikla yasamak durumunda olan hastalar için semptomlarin azaltilmasi, yasam kalitesinin artirilmasi ve stresin minimuma indirilmesi gibi amaçlarla uygulanan özellestirilmis tibbi bakimdir. Bakim süreci genel olarak hastaligin ilerleyisine degil, hastanin ihtiyaçlarina uygun olarak planlanir ve hastanin tedavi sürecine uyumlulugunu artirir. Tedavi sürecindeki hastalarimizla birebir ilgilenerek kendi yakinimiz hissini vermeye çalismaktayiz. Zor ve mesakkatli bir süreç olan palyatif bakim sürecinde sadece hastaya degil ayni zamanda hasta yakinina da psikolojik destek sunmaktayiz. Palyatif Bakim Günü nedeniyle hem palyatif bakim hizmetlerinin farkindaligi arttirmak, hem de sunmus oldugumuz palyatif bakim hizmetimizden vatandaslarimizi bilgilendirmek amaciyla böyle bir organizasyon planladik. Hastamizin yüzündeki tebessüm bizi de çok mutlu etti. Hastalarimizin yasam kalitesinin artmasi tek temennimizdir" diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.