Hınıs Başköy Barajı, Ülke Ekonomisine 123 Milyon Lira Katkı Sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Erzurum'un Hınıs Ovası'nda projesi devam eden "Başköy Barajı Sulaması" projesinin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine yıllık 123 milyon 210 bin TL katkı ile 6 bin 160 kişiye istihdam sağlayacağı bildirildi.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, tarımda modernsulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayısağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarımarazilerini taşkın risklerine karşı korumak için DSİ tüm gücüyle çalışıyor.

Sürdürülebilir suyönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıldığı projelerle, Erzurum ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsalfaaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Hınıs Ovasında bulunan 205 bin 350 dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemlesulanmasını sağlayacak olan "Başköy Barajı Sulaması" inşaatında çalışmaların hızla devamettiğini belirtti

İş kapsamında Acar ve Alaca regülatörü imalatları gerçekleştirildiğini ifade eden Yıldız, şunları ifade etti:

"Acar Tüneli'nde Kazı ve Destekleme imalatlarının yüzde 15'i yapılmıştır. Alaca Tüneli'nde kazı ve destekleme imalatlarının yüzde 47'si yapılmış olup2022 içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Projenin tamamlanmasıyla Erzurum Hınıs Ovası'nda bulunan 205 bin 350 dekarlıktarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacak olup, sulama projesinintamamlanması ile birlikte dekar başına 600 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 123milyon 210 bin TL katkı ve 6 bin 160 kişiye de istihdam alanı sağlanmış olacaktır."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.