Naksan Holding Sahibinden Gözü Yaşlı Savunma

Gaziantep’te Fethullahçı terör Örgütü (FETÖ) "para kasası" olduğu iddia edilen Naksan Holding’e yönelik davada 2’si tutuklu 25 sanığın yargılanmasına başlandı.

Naksan Holding Sahibinden Gözü Yaşlı Savunma
Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesinde, "Silahlı terör örgütü yönetme, terörizmin finansmanı hakkında kanuna muhalefet, suç gelirlerinin önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama ve vergi usul kanununa muhalefet" suçlarından cezalandırılması talep edilen Naksan Holding’in Eski Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu ve oğlu Taner Nakıboğlu ilk kez hakim karşısına çıktı.

Soruşturma kapsamında 4 sanığın da halen firarda olduğu dava öncesinde adliye çevresine yoğun güvenlik önlemleri alındı. Naksan Holding bünyesinde bulunan 51 şirketin incelendiği soruşturma kapsamında hazırlanan 630 sayfalık iddianamede Holdingin FETÖ örgütünün seayesi kurulduğu ve örgüte ait bir iktisadi işletme olduğu belirtildi.

Kayyum ataması öncesinde Nakıboğlu ailesinin yaklaşık 22 milyon doları başka bir hesaba aktardığını belirtilen iddianamede işadamı Taner Nakıboğlu’nun, örgütün sözde "bölge abisi" firari sanık Mehmet Kocatürk ile sık sık toplantılar yaptığı ve il mütevelli heyetinde bulunduğu aktarıldı.

- “Aldatılmışım’’

Duruşmada savunma yapan Cahit Nakıboğlu, “2012 yılında FETÖ ile ilişkimi kestim. Ben bunları devlete millete yararlı bir cemaat sanıyordum öyle değillermiş. Beni aldatmışlar” dedi.

Pişman olduğunu ve etkin pişmanlık yasasından faydalanmak istediğini söyleyen Nakıpoğlu, “ Ben FETÖ’yü devlete millete yararlı bir cemaat sanıyordum öyle değillermiş. Beni aldatmışlar. Sağlık durumum cezaevinde yatmaya müsait değil. Günde 45 çeşit hap içiyorum. Ben FETÖ ile ilişkimi 2012 yılında kestim. FETÖ ile hiçbir bağım yoktur. Örgütün sözde "bölge ağabeyi" firari sanık Mehmet Kocatürk’ü yanımdan kovdum. Buna Ak Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durdu Yetkinşekerçi de şahittir. Yüce mahkemeden tahliyemi talep ediyorum. Ev hapsine de razıyım. Hakkımdaki iddialar ispatlanırsa idama da razıyım” diye konuştu.

Uçakta yakalanmıştı

İşadamı Cahit Nakıboğlu’nun gözyaşları içerisindeki tamamladığı savunmanının ardından söz alan oğlu Taner Nakıboğlu’ şuanda hiçbir gelirlerinin olmadığını söyleyerek, ‘’Eşim devletten fakirlik belgesi aldı. İddialardaki gibi o sakladığımız paralar neredeyse ortaya çıksa da eşim ve çocuklarım rahat etsin’’ dedi.

Nakıboğlu savunmasında pişman olduğunu ve etkin pişmanlık yasasından faydalanmak istediğini söyleyerek “ “FETÖ ile organik hiçbir bağımız olmadı FETÖ’nün hiyerarşik yapısında yer almadım, hakkımdaki iddianamenin tamamen kanı düşünce duyum ve tahminler üzerinden hazırlandığını düşünüyorum” diye konuştu.

Kendisi aleyhine kendi tanıklık yapan bazı işadamlarının isimlerinin verilmesini isteyen Nakıboğlu, bu şahıslarla yüzleşmek istediğini söyledi.Örgütün sözde "bölge ağabeyi" firari sanık Mehmet Kocatürk ile sık sık toplantılar yaptığı iddialarını da kabul etmeyen Taner Nakıboğlu, “Zirve Üniversitesi’ni Bilkent modeli üzerinden kurudum. Benim başıma gelenler 2007 yılında kurduğum şirketin adının Paralel Yapı olmasındandır. Şehrin çeşitli yerlerindeki iş yeri, konut, iş hanı gibi taşınmazları satarak yaklaşık 22 milyon doları başka bir hesaba aktardığı iddialarını yer alıyor. “Şuanda hiçbir gelirimiz yok. Eşim devletten fakirlik belgesi aldı. İddiadaki gibi o sakladığımız paralar neredeyse ortaya çıksa da eşim ve çocuklarım rahat etse” diyerek tahliyesini talep etti.

Duruşma diğer sanıkların dinlenmesi ile devam ediyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.