Türk-Rus İlişkilerine Sanat Katkısı

İlk kez Türk ve Rus ortaklığı ile çekilen ’Doğu-Batı’ adlı dizi vizyona giriyor. Ortaklığın uçak krizi ile bozulan Türk-Rus ilişkilerinin diplomatik girişimlerle düzelmesine bir de sanatsal katkı olması planlanıyor.

Türk-Rus İlişkilerine Sanat Katkısı
Türkiye ve Rusya arasında sıcak gelişmelerin yaşandığı günlerde bir olumlu adım da Rus ve Türk sinema yapımcılarından geldi. Rus TV kanalı Domashny tarafından yapılan Türk ve Rus dizisi ’Doğu -Batı’nın ilk bölümünün gösterildiği galası, Belek turizm merkezinde Papillon Zeugma Otel de gerçekleştirildi.

İlk Türk-Rus ortak yapımı olma özelliğini taşıyan dizinin rejisörlüğünü Denis Eleonskiy yaparken, Dizide Evgeniya Loza, Jacob Kucherevskiy, Türk sanatçı Adnan Koç gibi bir çok önemli Türk ve Rus oyuncu rol alıyor.

Türk ve Rus ilişkilerinin konu alındığı dizi için projenin rejisörü Denis Eleonskiy, "Doğu-Batı hayatta sadece siyah veya beyazın olmadığının hikayesidir" dedi.

Başrol oyuncuları Evgeniya Loza ve Türk sanatçı Adnan Koç da basın mensuplarına dizi hakkında konuştu.

"Çok değişik bir süreçti"

Çekimleri Türkiye, Ukrayna ve Kıbrıs’ta yapılan dizinin galasında gazetecilere açıklama yapan oyuncu Adnan Koç, Gazetecilerin ’süreç nasıl gelişti?’ sorusunu, "Ben Muhteşem Yüzyıl dizisinde oynamıştım. Rus halkı tarafından çok sevilen bir dizi. Buna istinaden ilk defa yapılacak olan Türk-Rus dizisi için görüşmek istediklerini söylediler. Çok değişik bir süreçti. Çekimleri öncelikle Ukrayna’da başladık. Biliyorsunuz o dönemde ilişkiler iyi değildi. 5 aylık bir çekim süresiydi. Bunun 4.5 ayını Rusya’da kaldım. Geri kalan çekimleri ise Bodrum’da yaptık" şeklinde cevapladı.

"İlk defa yurtdışında bir dizide oynadınız zorlandınız mı?" sorusuna, "İlk defa yurtdışında bir dizi çekmenin zorluğunu düşünmeyecek bir oyuncu yoktur herhalde. Zor bir iş. Ülkeyi bilmiyorsun, tarzı bilmiyorsun, senaryoyu biliyorsun ama arada Rusça oynamam gereken sahneler var. Rusça bilmiyorum. Allah bir insana bir şey nasip ediyorsa boşuna etmiyormuş. Oraya gittiğimde şunu yaşadım ’yapabiliyormuşum’ dedim. Bu insanlarda Sovyet kültüründen gelen bir disiplin var, işlerine çok önem veriyorlar. Zor bir iş" diye yanıtladı.

Koç, "Ne gibi zorluklarla karşılaştınız?" sorusuna ise "Zorlukları ne derseniz oyunu paylaştığınız arkadaşını Rus ve Rusça konuşuyor. Rusça cevap veriyor. O nedenle senaryo da hem onun hem de kendimin repliklerini ezberlemek zorunda kalıyorsun" dedi.

"Dizinin çekimleri sırasında iki ülke arasında bir kriz vardı. Tedirginlikleriniz oldu mu?" sorusunu cevaplayan Koç, "Ben her zaman içimde şu politik düşünceyi oluşturdum bir şekilde Rusya ile iyi olacağız. İyi olmamız gerekiyor. Çünkü ortak bir coğrafyanın insanlarıyız. Bir şekilde toparlayacağımıza inandım ama bir şekilde tedirginlik vardı. Hala ilişkilerimiz kötü olsaydı. Bu dizi muhtemelen Rusya’da yayınlanmayacaktı. Ukrayna’da yayınlanacaktı. Bu da beni üzecekti" dedi.

"Rusya ile ilk defa ortak bir dizi işimiz oldu"

’Diplomatik gerginlik kalktı, bu dizide acaba sanat desteğimi olacak?’ sorusunu ise Koç, "Bizim Rusya ile ilk defa ortak bir dizi işimiz oldu. Biraz baktığımızda aramızdaki ortak bağı dizimizde göreceğiz. Türk ve Rus halkının ne kadar ortak paydalarda buluştuğunu gösterdiğini düşünüyorum. Krizin düzelmesine ayrıca sanat katkısı da olacaktır. Genelde burada Türk halkı olarak beslediğimiz bir duygu var. Biz ataerkil bir milletiz, oradaki insanlarda da şu var. Aile bağlarına sahip insanlar ve kadın erkek ilişkilerinde onlarda biraz atacıl, kadınlar erkeklere çok saygı duyuyorlar ortak yönlerimiz bunlar. Yemek konusunda da bize yakınlaşmaya başladılar" diye konuştu.

Evgeniya Loza ise, "Bu dizi bir aşk dizisi, aşk yaşayan bir kalp ve sınırsız bir aşk. Hiçbir zorluk yaşamadık. Adnan Koç ile farklı bir dil konuşuyoruz. Ama sanki aynı dili konuşuyoruz. Çok iyi anlaşıyoruz. Çok iyi arkadaş olduk. Türkiye çok sıcak ama manzara süper. Türkiye’ye aşık oldum" dedi.

Kaynak: İHA