Dünya Yeni Yıla Coşkuyla Girdi

Dünya 2015'i coşkuyla karşıladı. Yeni yıla Türkiye'den önce giren Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan'da yeni yıl kutlamaları havai fişeklerle yapıldı.

- Pekin -
Çin'in başkenti Pekin'de 2015 yılı havai fişek ve lazer gösterileriyle karşılandı.
Soğuk havaya rağmen başkentin en işlek bölgelerinden Sanlitun ve Şı Mao Tien Ci'de toplanan Çinliler, 2015'i lazer ve havai fişek gösterileri eşliğinde geri sayım yaparak karşıladı.
Kutlamalara gösterilen yoğun ilgi nedeniyle kentin ana caddelerinde trafik yoğunluğu yaşandı.
Diğer yandan Çin, 19 Şubat'ta geleneksel ay takvimine göre uysallığın simgesi olan koyun yılına girecek.
-Astana-
Kazakistan'ın başkenti Astana da yeni yılı havai fişek gösterileriyle kutladı.
Yeni yıla Türkiye'den 4 saat önce giren Astanalılar, 2015'i kentin en büyük alışveriş ve eğlence merkezi Han Çadırı önünde ve İşhim Nehri kıyısında atılan havai fişeklerle karşıladı.
Yılbaşı gecesi eğlenceleri yerel saatle 21:00'de kentin en eski alışveriş merkezi Sine Tempore'nin önü ile Astana Valiliği binası arasında kalan meydanda valilikçe düzenlenen halka açık müzikli eğlencelerle başladı.

Noel Baba ve Kazak kültüründe ona karşılık gelen "Ayaz Ata" kıyafeti giymiş animatörler çocukları sevindirerek onlarla aileleriyle birlikte fotoğraf çektirdi.
-Bişkek-
Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'in ana meydanı Ala-Too'nda saatlerin 00.00'ı göstermesiyle birlikte havai fişekler patladı.
Yeni yıla 5 dakika kala Tarım Bakanlığı binası önündeki büyük ekrandan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in yeni yıl kutlama mesajı yayınlandı.
Bişkekliler yeni yılı ışıklarla süslenmiş Noel ağacı etrafında yerli sanatçıların söyledikleri şarkılar eşliğinde eğlenerek karşıladı.
-Bakü-
Azerbaycan'ın başkenti Bakü de yeni yıla binlerce kişinin izlediği havayi fişek gösterileriyle girdi.
Azerbaycanlılar, akşam saatlerinden itibaren Hazar Denizi kıyısındaki Milli Parka toplandı.
Günler öncesinde rengarenk ışıklarla süslenen ve meydanlarına büyük noel ağaçlarının kurulduğu başkent, yeni yılın ilk dakikalarından itibaren havai fişeklerle aydınlandı.
31 Aralık'ın aynı zamanda Azerbaycanlıların Dayanışma Günü olması dolayısıyla çifte kutlama yapan Bakülüler, gün boyu çeşitli konser etkinlikleriyle eğlendi.
Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de yeni yıl öncesinde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında vatandaşların bayramını kutladı.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.