Dağcılıkta Kullanılabilecek Tırtıl Robot İcat Ettiler

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Mekatronik Bölümü öğrencileri, tırtıldan esinlenerek ‘Tırtıl Robot’ robot icat etti. Robot dağcılıkta, deprem alanlarında ve insanların erişiminin güç olduğu noktalarda kullanılabilecek.

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Mekatronik Bölümü öğrencileri, tırtıldan esinlenerek ‘Tırtıl Robot’ robot icat etti. Robot dağcılıkta, deprem alanlarında ve insanların erişiminin güç olduğu noktalarda kullanılabilecek.

Dünyada teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte tehlikeli ve hayati önem arz eden durumlarda robotların kullanımı yaygınlaşıyor. Mühendisler tarafından geliştirilen robotlar, doğadaki canlılardan esinlenilerek yapılıyor. Esinlenilen canlılardan biri de yarasa. Yarasa, yansıyan ve kendine gelen titreşimlere göre yönünü ve hareket tarzını belirler. Radarın çalışma prensibi de aynıdır. ‘Nautilus’ isimli balık dalmak istediğinde vücudunda bulunan içi boş odacıkları su ile doldurur. Denizaltılarda da Nautilus‘taki gibi dalış odalarını su ile doldurarak denizin dibine hareket ediyor.

    Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencileri, Fatih Köse, Orhan Karakoçoğlu, İsmail Köse, proje danışmanları öğretim görevlisi Doç. Dr. Metin Ertunç ile birlikte tırtılın yürüyüşünü taklit ederek ipe tırmanabilen bir robot yaptı. İpe Tırmanan Robot, ‘Mühendis Tırtıl’ olarak bilinen bir tırtıl türünün ağaca tırmanışından esinlenilerek geliştirildi. ‘Robot Tırtıl’ MCU Turkey Mikro Denetleyici Proje Yarışması‘nda birçok üniversite bölümünü geride bırakarak kategorisinde birincilik kazandı.

Robotu tasarlayan KOÜ Mekatronik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Fatih Köse, robotun 8 voltla çalıştığını, 3 tane motoru olduğunu söyledi. Ortadaki termomotorun tırtıl robotun belini bükerek hareketini sağladığını ifade eden Köse, üst bölümdeki termomotorların ise ipi tutmaya yaradığını kaydetti. Mekanizmanın gayet sağlam bir yapıda yapıldığını belirten Köse, “İpi çok güçlü tutmasını sağlıyor.” dedi. Köse, robotun kafa kısmının bir yere çarptığında sensör sayesinde maddeyi algılayarak durduğunu ifade etti. Biyometrik bilimdalı olarak mühendis tırtılı inceleyerek hareketlerini ona göre belirlediklerini dile getiren Köse, “Sonra robotun üç boyutlu modelini çıkardık. O model üzerine de prototipine geçtik. Robotu toplam saatleri toplarsak 1,5 ayda yaptık. Kendimize ‘Türk Tasarım Takımı‘ adını verdik.” diye konuştu.

Proje danışmanı Doç. Dr. Ertunç, mekatronik mühendisliğinin robot mühendisliği olarak tanımlanabileceğini söyledi. Ertunç, bu mühendislik kapsamında mekanik elektronik sistemlerin sinerjik bir şekilde birleştirildiğini ifade etti. Robot tırtılın tabiattan esinlenerek gerçekleştirilen bir proje olduğunu kaydeden Ertunç, “Bu proje biyometrik bilimdalına örnek olarak gösterilebilecek bir çalışma. Doğadaki işleyip prensibini ele alarak endüstriyel kontrol düzeyleri bunlar. Bir tırtılın dala tırmanmasını temsil ediyor. Tırtıl nasıl tırmanıyorsa ona göre benzer bir çalışma yapıldı.” şeklinde konuştu. Robotların artık günümüzde çok popüler olduğunu belirten Ertunç, insansı robotlar yapıldığını, kendilerinin imkanlar dahilinde tırtıla benzeyen bir robot yaptıklarını, hedeflerinin ise insanlara benzeyen bir robot yapmak olduğunu vurguladı.

    Tırtıl robotun birçok alanda kullanılabileceğini ifade eden Ertunç, “Belki de ileride ışık izleyen robotlar yapılabilir. Depremde ışık alarak insanların kurtarılmasında rol oynayabilir. İnsanların erişiminin zor olduğu noktalarda belki bu robotlar görev alabilir. Tehlikeli, hayati önem olan yerlerde bu tip robotlar görev alabilir.” diye belirtti.

ROBOTUN MEKANİZMASI

Robot, ön ve arka kısımlarda iki adet ve belde bir adet olmak üzere toplam üç adet servo motor(hobi servo) ile tırmanma hareketini gerçekleştiriyor. Ön ve arka kısımlardaki servo motorlar ipi tutmaya, orta kısımdaki servo motor ise beli bükerek robotu ilerletmeyi sağlıyor. Robot enerjisini bünyesinde bulunan 4.8V ‘luk kaynaktan sağlıyor. İp, tutuculardan geçirilip start butonuna basılınca robot ipi tutarak birkaç saniye bekledikten sonra ipe tırmanmaya başlıyor. Robotun ön ve arka kısımlarında bulunan sensörler (limit switch) sayesinde robot, tırmanma kulesinin üst kısmına ulaştığını algılayarak aşağı hareket ediyor, tabana ulaştığında ise yukarı hareket ediyor.