‘Akdenizli‘ Kimliğinin Uluslararası Ticarete De Yansıması İsteniyor

Avro-Akdeniz Ticaret Merkezi-İzmir projesi kapsamında Marsilya’da iş ve inceleme ziyaretlerinde bulunan İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) üyeleri, ikili iş görüşmelerinde bulundu.

Avro-Akdeniz Ticaret Merkezi-İzmir projesi kapsamında Marsilya’da iş ve inceleme ziyaretlerinde bulunan İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) üyeleri, ikili iş görüşmelerinde bulundu. Marsilya Sanayi ve Ticaret Odası’ndaki görüşmede karşılıklı ticaretin arttırılması, sosyal ve kültürel alanda ortak hareket etme konuları ele alındı. İki tarafın temsilcileri, "Akdenizli" kimliğinin ticaret ve işbirliğine dökülmesi temennisinde bulundu.

Türkiye’nin Marsilya Başkonsolosluğu ve Paris Ticaret Müşavirliği, Franko-Türk Ticaret Odası, Marsilya Sanayi ve Ticaret Odası ile Fransız sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu toplantıda her iki ülkenin katılımcıları, Akdeniz’de artan ticaret pastasından daha fazla pay almak için işbirliği çağrısında bulundu. İZSİAD Başkanı İlknur Denizli, ziyaretin amacını İzmir‘le Marsilya arasında işbirliğini geliştirmek olarak açıkladı. Hem ticaret hem de kültür anlamında çok benzeyen iki şehri birbirine daha da yaklaştırmak amacında olduklarını vurguladı. Akdeniz çanağındaki ticaret pastasından daha çok pay almanın arayışında olduklarına dikkat çeken Denizli, “Çok ortak paydamız var. Bunlar, ticaret yaparken bize büyük fayda sağlayacak. Birbirimizi anlamak istiyoruz. Ondan sonra da önyargıları yıkarak, birlikte güzel işler yapabiliriz.” dedi. İlknur Denizli, İzmir’in ekonomik potansiyeli ve İZSİAD’ın başlattığı “İzmir Avro Akdeniz Projesi” hakkında da Fransız partnerlerine bilgi verdi. Bu projeyle Akdeniz çanağındaki limanlar arasında işbirliğinin amaçlandığını kaydetti. Türk işadamlarının Avrupa Birliği ülkelerindeki en büyük sıkıntısının vize olduğunu vurgulayan Denizli, yabancı işadamlarını davet ederek, gelmeleri halinde çok farklı bir Türkiye göreceklerini dile getirdi.

Türkiye‘nin Marsilya Başkonsolosu Berris Ekinci ise heyet ziyaretlerinin iki toplumun birbirini daha iyi tanımasına ve bazı önyargıların yıkılmasına katkısının çok olduğunu vurguladı. Ziyaretle atılan adımların büyük önem taşıdığını anlatan Ekinci, “Başlatılan ilişkilerin sürdürülmesi, bu ziyarete daha da önem kazandıracaktır.” şeklinde konuştu. Başkonsolos Ekinci, Marsilya Sanayi ve Ticaret Odası’nın Türkiye’yi öncelikli pazarlar arasına aldığını hatırlattı. Bu veya önümüzdeki yıl Marsilya’dan bir işadamı heyetinin Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirten Ekinci, oda yetkililerinin Türkiye’deki bazı fuarlara katılma kararı aldığını da söyledi.

Türkiye Paris Baş Ticaret Müşaviri Aylin Bekaroğlu da Türk dış ticaret politikası hakkında Fransızlara bilgi verdi. Türkiye’nin dinamik bir ekonomiye sahip olduğunu vurgulayan Bekaroğlu, küresel krizi çok çabuk atlattığını belirtti. Fransız pazarına girmek isteyen Türk şirketlerinin biraz sebat etmesi gerektiğine dikkat çeken Bekaroğlu, “Israr etmek lazım. Uzun soluklu bir ısrar gerektiriyor. Başlayan ticaret, uzun süre devam edebiliyor.” dedi.

Franko-Türk Ticaret Odası Başkanı Selçuk Önder ise Akdeniz’in iki önemli şehri Marsilya ve İzmir heyetlerini ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Fransa’nın en eski ticaret odalarından biri olduklarını belirten Önder, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştıklarını dile getirdi. Türkiye’de 800 civarında Fransız firmasının yatırımı bulunduğunu kaydeden Önder, bundan sonraki hedeflerininse iki ülke arasındaki ticareti kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

Marsilya Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Louis Aloccio da Marsilya’nın doğuya baktığını ve her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade etti. “Burada kendinizi evinizde hissedebilirsiniz.” diyen Aloccio, “Foçalılar, kürek çekerek 3 bin yıl önce buraya geldi. İzmir–arsilya eksenine yeni bir ivme kazandıralım.” çağrısında bulundu.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Ergüder Can ise Türkiye’nin ihracatında Fransa’nın beşinci sırada bulunduğunu ve 6 milyar dolarlık bir ihracatın söz konusu olduğunu kaydetti. İzmir’i tanıtan bir sunum yapan Can, İZKA’nın yatırımcılara verdiği imkanları anlattı.

Marsilya Bölgesel Kalkınma Ajansı Direktörü Eric Semerdjian, oradaki iş fırsatları hakkında bilgi verdi. Semerdjian, “2020 yılınaönemli bir randevu var, EXPO’ya adaysınız. Umarım kazanırsınız.” diye konuştu.

Akdenizli Aileler Derneği Başkanı Aloin Billon da hedeflerinin Akdeniz kültürünü yaymak olduğunu aktardı.

Gıda Bankası Derneği Başkanı Jacques Ansquel ise 25 yıl önce kurulduklarını, muhtaç ailelere gıda yardımında bulunduklarını söyledi.