USD (Alış - Satış) : 8,10 - 8,12 EURO (Alış - Satış) : 9,77 - 9,79

Nazım Hikmet mezarı başında anıldı

Türkiye'nin dünyaca ünlü şairi Nazım Hikmet Ran, ölümünün 47. yılında Moskova'daki mezarı başında anıldı.

Güncel / 03 Haziran 2010 Perşembe 15:23
Nazım Hikmet mezarı başında anıldı

  Rus-Tü ; rk İşadamları Birliğinin ( RTİB ) , Tü ; rkiye ' nin Moskova Bü ; yü ; kelç ; iği ile organize ettiği anma tö ; renine , aralarında Tü ; rkiye ' nin Moskova Bü ; yü ; kelç ; isi Halil Akıncı ve sanatç ; ı Edip Akbayram ' ın da bulunduğu yü ; zlerce kişi katıldı . Bu yıl katılımcı sayısının ö ; nceki yıllardan ç ; ok daha fazla olduğu dikkat ç ; ekti . Tö ; rende , Bü ; yü ; kelç ; i Akıncı , Tü ; rkiye ve Rusya arasındaki dostluğu temsil etmesi amacıyla mezarlığa tahta bir kafes iç ; inde getirilen beyaz gü ; vercinleri serbest bıraktı . Akıncı , gü ; vercinlerin kapak aç ; ılmasına rağmen uç ; maması ü ; zerine , ' Anlaşılan Tü ; rk-Rus dostluğunu bir tek gü ; vercinler istemiyor ' esprisini yaptı .

Bü ; yü ; kelç ; i Akıncı , Nazım Hikmet ' in mezarına karanfil bıraktıktan sonra yaptığı konuşmada , Nazım Hikmet ' in her şeyden ö ; nce vicdan sahibi bir insan olduğunu belirterek , ' Nazım , insanın ç ; ıkarını dü ; şü ; nen , halkın ç ; ıkarını dü ; şü ; nen bir insan . Bu yü ; zden hayatı boyunca hesap vermek zorunda kalmış ve baskıya maruz kalmıştır ' dedi .

Nazım Hikmet ' in , 1928 yılında Sovyetler Birliği ' nden Tü ; rkiye ' ye gelir gelmez tutuklandığını hatırlatan Akıncı , konuşmasını şö ; yle sü ; rdü ; rdü ; :

' Daha sonra uzun bir hapis dö ; nemini geç ; irdikten sonra 1951 yılında ö ; zlemle geldiği Sovyetler Birliği ' nde tekrar şü ; pheyle karşılanmıştır . Nazım Hikmet , Sovyetler Birliği ' ne tekrar geldiğinde Stalin ' e Merkez Komite tarafından 1936 yılına kadar olan faaliyetleri iç ; in bir rapor veriliyor ve orada Nazım Hikmet iç ; in kullanılan sö ; zler şu : Bü ; rokratik gö ; revini yapmaz ; ayrı parti kurmaya ç ; alışıyor . 1951 yılında Sovyetler Birliği ' ne tekrar geldikten sonra bir genç ; lik festivaline gideceğini sö ; yler . Orada , yanında hareketlerini rapor etmekle gö ; revli biri de var . O da raporunda şunu yazıyor : Nazım Hikmet Tü ; rkiye ' den gelen 5 kişiyle konuştu . Ben yanlarına gelince sustular . Ayrıca Fransız komü ; nistleriyle , İsrail ve Suriye komü ; nistleriyle de Fransızca konuştu . Ben anlayamadım . Yani hareketleri şü ; pheliydi diye . Stalin ö ; ldü ; kten sonra Komü ; nist Partinin 20 . kongresinde Kruşç ; ev iktidara geldikten sonra Nazım Hikmet artık putların yıkıldığını dü ; şü ; nerek bir şiirinde , Stalin iç ; in ' Taştan ve bronzdandı . Belirli bir ö ; lç ; ü ; deydi . 5 santimetreden bir metreye kadardı ' ifadesini kullanıyor . 1955 yılında ' İvan İvanoviç ; Var mıydı ' diye bir oyun yazıyor ve bu oyun ç ; eşitli değişikliklerden sonra 1957 yılında sahneye konabiliyor . Sahneye konduktan sonra 5 defa oynuyor ve ondan sonra kaldırılıyor . Niye? Bü ; rokratizmi eleştirdiği iç ; in . Sovyetler Birliği Komü ; nist Partisinin o ana kadarki hareketlerini eleştirdiği iç ; in . '

Nazım Hikmet ' in , dü ; şü ; ncelerini savunduğu iç ; in anavatanı Tü ; rkiye ' de ezildiğini ve horlandığını kaydeden Akıncı , ' Asıl ikinci vatanı olarak bildiği Sovyetler Birliği ' ne geldiği zaman da devamlı takibat iç ; inde . Nazım bir şiirinde , ' Yü ; rekleri ve kulakları sağır ' ifadesini kullanıyor . Onun bu sö ; zlerinden de esinlenerek , ' Nazım Hikmet ' in yü ; reği ve kulakları hiç ; bir zaman sağır olmadı ' diyorum . Her zaman halkın vicdanı oldu ' ifadesini kullandı .

-EDİP AKBAYRAM-

Sanatç ; ı Akbayram da gazetecilerin sorusu ü ; zerine yaptığı aç ; ıklamada , Nazım Hikmet ' in Rusya ve Tü ; rkiye arasında ç ; ok bü ; yü ; k bir ağırlığının bulunduğunu belirterek , ' Nazım dediğiniz zaman Rusya , Moskova , Nazım dediğiniz zaman Tü ; rkiye . . . İkisinin bir arada kaynaşması tabii kü ; ltü ; rel anlamda olsun , insanlık adına olsun ç ; ok bü ; yü ; k birleşim ' dedi .

Akbayram , dü ; nyanın hemen bü ; tü ; n ü ; lkelerinde şu ana kadar iki kez konser verdiğini ancak bugü ; n Nazım severlerle birlikte kendisini Moskova ' da mezarı başında anma şerefini yaşadığını belirterek , ' Nazım bir kere bü ; tü ; n dü ; nya ü ; lkeleri arasında şiirleriyle kö ; prü ; yü ; kurmuş bir insan . Şu an gö ; rdü ; ğü ; m kadarıyla Novodeviç ; i ' deki mezarı tam Nazım ' ın konumuna , ağaç ; ların altında mutlu bir şekilde yaşıyor . O ö ; lmedi . Sanatç ; ılar eserleriyle var ve biz Nazım ' ı ö ; ldü ; olarak dü ; şü ; nmü ; yoruz ' diye konuştu .

Nazım ' ın vasiyetinde belirttiği gibi , mezarının Anadolu ' da bir ç ; ınar ağacının altında bulunmasının hem ona , hem Nazım severlere hem Tü ; rkiye adına ç ; ok onur verici bir yaklaşım olacağını kaydeden Akbayram , ' Ama Tü ; rkiye ' deki kü ; ltü ; re ve sanata bakış aç ; ısına baktığınız zaman Nazım ' ın mezarının başına en ufak bir şey gelirse . . . Ç ; ü ; nkü ; bunun en somut ö ; rneği , Ruhi Su ' nun mezarının taşlarını kırıyorlar , Aşık Mahsuni ' nin mezarında birtakım tahrifatlar yapıyorlar ama her şey gü ; zel olur . Kü ; ltü ; rü ; n sanatın ü ; st boyutta olduğu bir Tü ; rkiye olursa neden olmasın ' gö ; rü ; şü ; nü ; ifade etti .

Akbayram , bir başka soru ü ; zerine , Tü ; rkiye ' nin , kü ; ltü ; r değerlerini hep ö ; ldü ; kten sonra sahiplenmeye başladığını belirterek , ' Tü ; rkiye , bü ; tü ; n değerlerini kaybettikten sonra anlıyor . Ben bü ; tü ; n dü ; nyayı geziyorum ve Tü ; rkiyeliyim dediğim zaman akla Nazım Hikmet geliyor , Yılmaz Gü ; ney geliyor , Ruhi Su geliyor . Bunlar kendi ü ; lkemin yetiştirdiği bir daha yeri doldurulamayacak değerler ama biz bu değerleri ö ; ldü ; kten sonra iç ; imize sokmaya ç ; alışıyoruz . Sanatç ; ı yaşarken vardır ve onun bir cam fanusun iç ; inde korunması lazım . Yani kü ; ltü ; rel anlamdaki bakış aç ; ımızın daha ciddi boyutlarda olması gerektiğini dü ; şü ; nü ; yorum ' diye konuştu .

AA

İsrailMoskovaSovyetler BirliğiRuhi SuEdip Akbayram

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement