Bu neyin telaşı Uğur Dündar! Kendini kahkahalarla savunan Uğur Dündar gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya gizlilik kararı aldırdı!

Duygu Nebioğlu, Metin Akpınar'ın kızı olduğunu DNA testiyle ispatlamasının ardından gözler Suphiye Orancı'nın evlilik dışı dünyaya gelen diğer kızlarına çevrildi. Duygu Nebioğlu'nun ablası Dilara G.'den gündemi sarsan bir açıklama geldi. "Annem Suphiye Orancı bana babamın gazeteci Uğur Dündar olduğunu söyledi" diyen Duygu G.'nin gazeteci Uğur Dündar'a açtığı davada önemli bir gelişme yaşandı. Son olarak çıktığı canlı yayında kendini kahkahalarla savunan ve "Sağlıklı bir cinsel yaşamım var. Bunun başka konuşulacak tarafı yok" diyen Uğur Dündar, gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya önce gizlilik kararı aldırdı, şimdi de kendisiyle ilgili yapılan haberlere yayın yasağı getirdi.

Bu neyin telaşı Uğur Dündar! Kendini kahkahalarla savunan Uğur Dündar gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya gizlilik kararı aldırdı!
Bu neyin telaşı Uğur Dündar! Kendini kahkahalarla savunan Uğur Dündar gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya gizlilik kararı aldırdı!
Duygu Nebioğlu'nun ablası Dilara G., annesinden öğrendiği bilgiyle Uğur Dündar'a babalık davası açmıştı. Uğur Dündar, mahkemeye başvurarak kendisiyle ilgili gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya önce gizlilik kararı aldırdı. Ortada böyle büyük bir mağduriyet varken kahkahalarla savunma yaptı. Dilara'nın annesine hakaret etti ve son olarak kendisiyle ilgili haberlere yayın yasağı koydurdu.

BU MU ARAŞTIRMACI GAZETECİLİK!

Araştırmacı gazeteci olarak kendini tanıtan Uğur Dündar, kendisiyle ilgili gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya önce mahkemeye başvurarak gizlilik kararı aldırdı, şimdi de kendisiyle ilgili yapılan haberlere yayın yasağı getirdi.

1- ÖNCE GİZLİLİK KARARI ALDIRDI

Dilara G., Uğur Dündar hakkında babalık davası açtı ve mahkemenin kararıyla Uğur Dündar ve Dilara G.'den DNA testi için kan alındı. Uğur Dündar, mahkemeye başvurdu ve dosyaya gizlilik kararı aldırdı.

2- KAHKAHALARLA SAVUNMA YAPTI

Dilara G.'nin, babasının Uğur Dündar olduğunu GÜNAYDIN'a açıklamasının ardından SÖZCÜ TV'ye çıktı ve 'Normal sağlıklı bir cinsel yaşamım var. Bunun başka konuşulacak tarafı yok ki!' dedi. Uğur Dündar'ın, ortada mağduriyet varken kahkahalarla açıklama yapması dikkat çekti.

3- DİLARA G.'NİN ANNESİNE HAKARET ETTİ

Uğur Dündar, sosyal paylaşım sitesi X'teki kişisel hesabından açıklamada bulundu. Dündar, Dilara G.'nin annesini hedef alarak, 'Suphiye Orancı'nın dudak uçuklatan gayri ahlaki geçmişini yakından bildiğini öne süren kişilerle konuştum. Onların iddialarını dinledikçe kızları için daha da üzüldüm. Ne talihsiz çocuklarmış' iddiasında bulundu.


'KOLAY MI ÖYLE KADIN KARALAMAK'

Duygu Nebioğlu sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Annesine sahip çıkan Nebioğlu; 'Fragmanı geçtik, birinci bölüm bitti, ikinci bölüm geliyor... Anneme koca koca adamlar ne yaptıysa ortaya çıkacak, sadece ilişki değil! Siz bu kadına bir sürü şeyler yaptırmışsınız. Kolay mı öyle kadın karalamak, hayatlarıyla oynamak. Kaç tane çocuk mahvoldu, sadece 4 tane mi sanıyorsunuz. Canım annem tüm kötülüklere karşı isyan etmeyi sen öğrettin. Merak etme annem. Bu kendini bilmez ünlüler gidecek yerine pırıl pırıl gençler gelecek. Duygu ve kardeşleri kazanacak' dedi.


Bu neyin telaşı Uğur Dündar! Kendini kahkahalarla savunan Uğur Dündar gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya gizlilik kararı aldırdı!

Türkiye'nin gündemini sarsan Dilara G.'nin, gazeteci Uğur Dündar'a açtığı davada önemli bir gelişme yaşandı.İzmir Adli Tıp Kurumu'nun Uğur Dündar'ın, Dilara G.'nin babası olmadığı yönünde hazırladığı rapora Dilara G. tarafından itiraz edildi. Adli Tıp Kurumu'na yapılan itirazın gerekçelerine ulaşıldı.

Dündar'ın, Dilara G.'nin babası olmadığı yönünde hazırlanan raporun tarihinin 22 Mart 2023 olduğu ancak, hem Dilara G.'den hem de Dündar'dan kan örneklerinin Ekim- Kasım 2023'te alındığı vurgulandı. Kan örneğinin alındığı tarihin, raporun hazırlanma tarihinden sonra olması itiraz gerekçelerinden biri...

Bir diğeri Adli Tıp Kurumu'nca hazırlanan raporun dava dosyasına 13 Mart 2024 tarihinde sunulması ancak raporun düzenleme tarihinin 22 Mart 2024 olması.

Adli Tıp Kurumu yönetmeliğine göre, alınan örneklerin tarafların hiçbir kimlik bilgisi verilmeksizin işleme tabi tutulması gerekiyor. İşlemi yapan görevliler sadece kodlama ile verilen kodları görüyor. Ancak Dündar ve Dilara G. arasında geçen bu davada kişilerin isimlerinin her evrakta açık bir şekilde yazarak Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği ortaya çıktı.


KURU KAN ÖRNEĞİ ALINMADI

Yine aynı yönetmelikte kuru kan örneği de alınması gerekirken, bu davada kuru kan örneğinin alınmadığı dikkat çekti. Adli Tıp Kurumu taşınma dönemindeyken gönderilen örneklerin aradan geçen 7 ay gibi bir sürede bozulma ihtimali de düşünülecek olursa, bu tip durumlarda kuru kan örneğinin alınması önem taşırken, alınmadığı da itiraz gerekçelerinden biri oldu.

Emsal Yargıtay kararlarında, kişilerin örneklerinin aynı anda alınması yönünde tespitler de görmezden gelindi. İki taraftan da kan örnekleri bir buçuk ay ara ile farklı şekilde alındı.


Bu neyin telaşı Uğur Dündar! Kendini kahkahalarla savunan Uğur Dündar gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya gizlilik kararı aldırdı!

Öte yandan Adli Tıp Kurumu, anneden de örnek alması durumunda sonucun daha verimli çıkacağını bildirdi. Ancak anne Suphiye Orancı'nın Almanya'da olması ve ulaşılamaması nedeniyle anneden örnek alınamadı. Anneden örnek alınamamasının da DNA testinin tekrar yapılması gerektiğinin gerekçeleri arasında sıralandı. DNA testinin anneden de örnek alınarak yapılması istendi.

İKİZLERDEN ÖNCE DAVA AÇTI

Dilara G.'nin, Uğur Dündar'a karşı açtığı babalık davasının, geçtiğimiz yıl Metin Akpınar'a ikiz kızları Duygu Nebioğlu ve Sevgi Nebioğlu tarafından açılan babalık davasından daha önce açıldığı öğrenildi. Metin Akpınar'ın kızı olduğu mahkeme tarafından kesinleşen Duygu Nebioğlu'nun davası sonuçlanırken, Dilara G.'nin davasının önce açılmasına rağmen halen sonuçlanmaması da soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

'DNA ÖRNEKLERİ VİDEO ÇEKİLEREK ALINMALI'

Uğur Dündar'ın DNA testi için hastanede kan örneği vermesi soru işaretine yol açtı. Yıllardır babalık davalarına bakan aile hukuku uzmanı Varol Turbay, DNA örneğinin tek yetkili olan Adli Tıp Kurumları'nda alınması gerektiğini vurgulayarak ekledi: 'Örnek alma işlemi, fotoğraf, video çekimi gibi güvenlik önlemleri eşliğinde yapılmalı. Adli Tıp'a doğru örnek gelirse doğru sonuç alınır'


Bu neyin telaşı Uğur Dündar! Kendini kahkahalarla savunan Uğur Dündar gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya gizlilik kararı aldırdı!

Türkiye'nin dört bir yanında babalık davalarını sonuçlandıran ünlü avukat Varol Turbay'ın baktığı davaların her biri Türk filmlerine senaryo olabilecek kadar ilginç detaylar içeriyor. 59 yaşındaki avukat Turbay, çözdüğü davalar sayesinde aile hukukunun değişmesini sağlayarak birçok mağdurun yolunu açtı, meslektaşlarına da yol gösterdi. Bunlardan biri de Metin Akpınar'a açtığı babalık davasında yapılan DNA testiyle öz kızı olduğunu kanıtlayan Duygu Nebioğlu'nun davası oldu.

Nebioğlu'nun 'Ablam Dilara G. de benimle aynı kaderi paylaşıyor. Onun babası da medya dünyasından ünlü bir gazeteci' sözleri Türkiye gündeme bomba gibi düştü. Dilara G.'nin babası olduğu iddia edilen Uğur Dündar konuyla ilgili açıklama yaptı ve 'Son sözü söyleyecek kurum olan Adli Tıp Kurumu, DNA incelemesini bitirdi ve biyolojik babalık iddiasını reddetti' dedi. Avukat Varol Turbay, babalık davalarının püf noktalarını anlattı...

Yaklaşık 25 yıldır babalık davası olarak bilinen soy bağı davaları ile uğraşıyorum. Kendimi bir aile hukuku uzmanı olarak sayabilirim. Ülkemizde DNA testleri; İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon'da olmak üzere 4 şehirdeki Adli Tıp Kurumları'nda yapılıyor.
Çok bilinmeyen, genetik olarak farklı olan iki hücre grubunun aynı organizmada bulunması durumu olan kimerizm vakaları var, yani bir bedende 3 farklı DNA bulunması.


Bu neyin telaşı Uğur Dündar! Kendini kahkahalarla savunan Uğur Dündar gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya gizlilik kararı aldırdı!

Günümüzde DNA örnekleri genellikle ağız içi sürüntü, tükürük yoluyla kulak çubuğu gibi bir materyale yapılıyor. Kimerizm vakasında; ağız içi farklı, kan farklı, kıl ve doku farklı sonuçlar veriyor. Böyle şüpheli durumlarda en az 3 bölgeden DNA örneği almak gerekiyor. Yine kanser, ilik nakli vs. gibi yoğun kan nakli yapılan hastalarda DNA sonuçları farklı çıkabiliyor.
DNA örneklerinin, tek yetkili Adli Tıp Kurumları'nda uzman biyologlar eşliğinde, fotoğraf, parmak izi, imza, video çekimi gibi güvenlik önlemleriyle beraber alınması gerekiyor. Ayrıca örnek alımı sırasında taraf vekillerinin hazır bulunması önemli. Ancak babalık davalarının çok artması sonucu uygulamada mahkemeler, fotoğrafsız, kola mühür vurmadan tarafları Adli Tıp Kurumu'na yolluyor.

Adli Tıp Kurumları'nda bile sahte kimlik vs. vakaları yaşanıyor. Ancak Adli Tıp Kurumları çok tecrübeli. Ben kendi adıma İzmir Adli Tıp Kurumu'nun çok ileri titizlikle çalıştığını biliyorum. Vatandaşlar müsterih olsun. Onlarca tehdit, rüşvet vs. girişimleri hep sonuçsuz kalıp adalet yerini bulmuştur.

ANNEDEN DE ÖRNEK ALINIR

Adli Tıp'a doğru örnek geldiğinde doğru sonuç çıkar. Bu ne demek, örneğin mahkeme tarafları Adli Tıp Kurumu veya tam teşekküllü devlet hastanesine göndermezse, yeterli güvenlik önlemleri alınmazsa şüphe artar. Mahkemelerin dikkat etmesi gereken önemli konu, tarafların itirazı varsa aynı anda Adli Tıp Kurumu'na, aksi halde tam teşekküllü devlet hastanesine sevk etmeleri gerekir. Mutlaka kolluk kuvvetleri ile gönderilmeliler.


Bu neyin telaşı Uğur Dündar! Kendini kahkahalarla savunan Uğur Dündar gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya gizlilik kararı aldırdı!

DNA örneklerinin Adli Tıp Kurumu ya da tam teşekküllü devlet hastanesinde kolluk kuvvetleri eşliğinde alınmaması durumunda Yargıtay bu gerekçeyle kararı bozabilir. Anne olmadan baba kız arasında DNA incelemesi yapılabilir. Annenin olması güven endeksini değil ama çapraz denetimi sağlar.
25 yıl önce babalığın benimsenmemesi nedeniyle manevi tazminat davası diye bir kavram yoktu. 25 yılın sonunda en mutlu olduğum olay bu oldu. Babalığın benimsenmemesi nedeniyle manevi tazminat davasını ilk ben açtım. Bu herkese örnek oldu. Artık ülkenin her yerinde bu davalar açılıyor.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Babalık davasının görüldüğü Aile Mahkemesi, duruşmada DNA testi yapılması kararı verir. Mahkeme DNA testi yapılacak kişiden 2 hafta içinde vesikalık fotoğrafıyla mahkeme kalemine başvurmasını ister. Vesikalık fotoğrafı alan mahkeme kişinin sol koluna da mühür vurur. Mahkeme kaleminde yapılan kimlik tespitinin ardından Adli Tıp Kurumu'na yazı yazılır. DNA testi yaptıracak kişi en az iki polis eşliğinde Adli Tıp ya da tam teşekküllü hastaneye gider. Adli Tıp Kurumu'nda o kişinin kimliği kontrol edilir.

Bu neyin telaşı Uğur Dündar! Kendini kahkahalarla savunan Uğur Dündar gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacak dosyaya gizlilik kararı aldırdı!
Vesikalık fotoğrafına ve kolundaki mührüne bakılır. Karşılaştırma yapılır, parmak izi ve imzası alınır. Ayrıca Adli Tıp'ta o kişinin yeniden fotoğrafı çekilip dosyaya konur. Ama o kişi DNA örneği vermek için hastaneye giderse ne fotoğraf çekimi yapılır, ne de parmak izi alınır. Daha sonra DNA testi için kişiden alınan örnekler yine polis eşliğinde mühürlü poşet için Aile Mahkemesi'ne geri götürülür. Mühürlü poşetler incelenmek üzere savcılık kanalıyla Adli Tıp Kurumu'na PTT kargo ya da savcılık arabalarıyla götürülür.