Zonguldak'tan acı haber: Göçük altında kalan bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Zonguldak'ta heyelan nedeniyle yıkılan tek katlı müstakil evde anne ve oğlunun arama- kurtarma çalışmaları esnasında ikinci bir heyelan meydana geldi ve 21 kişilik kurtarma ekibi de göçük altında kaldı. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Zonguldak'ta son durumu aktardı. Karaloğlu, "Hastaneye kaldırılan 21 yaralıdan 15'i ayakta tedavileri tamamlanarak taburcu edildi, 6 kişinin de tedavilerine devam ediliyor. Hayati tehlikesi olan arkadaşımız yok" dedi. Öte yandan, bölgede risk altında olan 14 ev tahliye edildi. AFAD'dan yapılan açıklamada "Göçük altında kalan annenin cansız bedenine ulaşıldı, oğlu aranıyor" denildi.

Zonguldak'tan acı haber: Göçük altında kalan bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı
Zonguldak'tan acı haber: Göçük altında kalan bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı
Zonguldak'ta heyelan nedeniyle yıkılan tek katlı müstakil evin olduğu bölgede çalışma yürüten ekipten 21 kişi, ikinci heyelanda yaralandı. Kentte etkili olan yağış sonucu Asma Mahallesi Tulumba Sokak'ta heyelan yaşandı.

Zonguldak'ta peş peşe iki heyelan!

Sokaktaki tek katlı müstakil ev, üzerine gelen toprak ve kaya parçalarının etkisiyle yıkıldı.

Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye AFAD, itfaiye, polis, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Zonguldak'tan acı haber: Göçük altında kalan bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı

ANNE VE OĞLU KURTARILMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Ekipler, evde olduğu değerlendirilen anne Perihan Çakar ve oğlu Sait Çakar'ın kurtarılması için çalışma başlattı.

İkinci bir heyelan meydana gelen bölgede, çalışma yürüten ekipten 21 kişi yaralandı. Yaralılar, hastaneye kaldırıldı.

Zonguldak'tan acı haber: Göçük altında kalan bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı

AFAD'dan açıklama

AFAD: Zonguldak ilimiz merkez ilçesi Asma Mahallesi'nde iki katlı bir ev heyelan sebebi ile çökmüş, 2 vatandaşımız göçük altında kalmıştır. Arama kurtarma çalışmaları sonucunda bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmış olup, göçük altında kalan 1 vatandaşımızı arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Bölgede bulunan evler güvenlik tedbiri olarak tahliye edildi.

Öte yandan Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu ve diğer ilgililer de bölgeye geldi.

'ÇALIŞMA İMKANI OLDUĞU ANDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR'

Vali Hacıbektaşoğlu, ilk heyelanda yıkılan tek katlı müstakil evin bulunduğu bölgede ekiplerin çalışması sırasında meydana gelen ikinci toprak kaymasında 21 kişinin yaralı kurtarıldığını söyledi.

Zonguldak'tan acı haber: Göçük altında kalan bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı

İlk heyelanda iki kişinin (anne ve oğlu) yıkılan evin enkazı altında kaldığını aktaran Hacıbektaşoğlu, 'Heyelan bölgesi çok sıkıntılı olduğu için arkadaşlarımız orada yine bakıyorlar, gözetliyorlar ikinci heyelana maruz kalan var mı yok mu diye her ihtimale karşı. İlk heyelanda kalanlar dışında heyelan altında kimse olmadığını değerlendiriyoruz.' diye konuştu.

Hacıbektaşoğlu, bölgenin riskli olduğunu vurgulayarak, 'Oranının emniyeti alınmadan oraya müdahale edilmez. Emniyetli bir şekilde müdahale edilecek. İkinci heyelandan sonra bütün mahalle, orada çok fazla sayıda ekibimiz vardı, onlar tahliye edildi. Şu anda orada ekiplerimiz takip ediyorlar. Çalışma imkanı olduğu anda çalışmalar devam ediyor, devam edecek.' ifadelerini kullandı.

'HASTANEYE KALDIRILAN 21 YARALIDAN 15'İ AYAKTA TEDAVİLERİ TAMAMLANARAK TABURCU EDİLDİ

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) Zonguldak'ta aynı bölgede meydana gelen iki heyelanla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra açıklama yapan Karaloğlu, saat 19.53 civarında Zonguldak merkez ilçesi Asma Mahallesi Tulumba Sokak'ta heyelan meydana geldiğini, heyelan nedeniyle tek katlı bir evin yıkıldığını ve Perihan Çakar (82) ile oğlu Sait Çakar'ın (51) göçük altında kaldığını söyledi.

Karaloğlu, ihbar alınır alınmaz AFAD, Zonguldak Belediyesi, jandarma, polis, sağlık, UMKE ekipleri ile TTK'nin madencilerinin, bölgeye intikal ettiğini ve arama kurtarma faaliyetlerine başladığını kaydetti.

Zonguldak'tan acı haber: Göçük altında kalan bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Bölgede yağışın devam ettiğini, saat 22.00 civarında arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan ekipten 21 kişinin ikinci heyelanda yaralandığını dile getiren Karaloğlu, 'Hastaneye kaldırılan 21 yaralıdan 15'i ayakta tedavileri tamamlanarak taburcu edildi, 4'ünün Atatürk Devlet Hastanesi'nde, 2'sinin Bülent Ecevit Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavilerine devam ediliyor. Allah'a hamdolsun hayat tehlikesi olan arkadaşımız yok. Birinin ayağında kırık, diğerlerinde doku zedelenmesi var.' diye konuştu.

Karaloğlu, arama kurtarma faaliyetleriyle ilgili, 'Şu anda arama kurtarma faaliyetlerine mecburen ara vermiş durumdayız. Hala risk var, tehlike var. Ancak sabah gün doğumundan sonra saat 08.00'dan sonra yeniden arama kurtarma faaliyetlerine başlayabileceğiz.' dedi.

'BÖLGEDE RİSK ALTINDA OLAN 14 EVİMİZ TAHLİYE EDİLDİ'

Zonguldak bölgesinde 48 saattir yağmurun aralıksız devam ettiğini, metrekareye şu ana kadar 87 kilogram yağmur yağdığını Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verilerinden öğrendiklerini aktaran Karaloğlu, şöyle devam etti:

'İnşallah sabah ilk ışıkla beraber arama kurtarma faaliyetlerine devam edeceğiz ve Perihan Çakar ve Sait Çakar isimli iki vatandaşımızı da o bölgeden alırız diye temenni ediyoruz. Bölgede risk altında olan 14 evimiz de tahliye edildi. Bu 14 evden 42 vatandaşımız çıkarıldı. Sayın Valimiz bu vatandaşlarımıza kalma yerleri sağlamıştı fakat vatandaşlarımız kendi akrabalarının yanında kalmayı tercih ettiler. Biz yarın inşallah yine AFAD ekipleri, belediye ekipleri, TTK'nin ekipleri, jandarmamız, emniyetimizle arama faaliyetlerine devam edeceğiz.'

Karaloğlu, ilk heyelanın altında kalanların yerinin tespitine yönelik soru üzerine, 'İkinci heyelan olduğunda aslında birinin arkadaşlar yerini tespit etmişlerdi. Onu çıkarmak üzere zaten mücadele ederken ikinci heyelan oluştu. Birinin yerini biliyoruz gibi. İkinci heyelanda da yerinin çok değiştiğini varsaymıyor arkadaşlar. Ama ikinci vatandaşımızın yeriyle ilgili şu anda bir bilgimiz yok.' dedi.

ÇALIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI

Zonguldak'ta heyelanda göçük altında kalan anne ve oğlun bulunması için arama çalışmalarına yeniden başlandı.