TMO Genel Müdürü Güldal'dan Findikta Serbest Piyasa Açiklamasi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, TMO’ya ciddi bir ilgi oldugunu belirterek, üreticiler tarafindan alinan randevularin yüzde 98 oraninda karsilik buldugunu ve üreticilerin findiklarini getirdiklerini söyledi. Güldal, “Serbest piyasanin da bizim altimizda oldugunu biliyoruz. Tahmin ediyorum kisa bir süre sonra bizim seviyelerimize daha yakin hale gelecektir diye degerlendiriyorum” dedi.

TMO Genel Müdürü Güldal'dan Findikta Serbest Piyasa Açiklamasi
TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Il Tarim ve Orman Müdürü Kemal Yilmaz ve MHP Ordu Il Baskani Naci Sanlitürk ile birlikte TMO’nun organize sanayi bölgesi alanindaki alim noktasini ziyaret etti. Güldal burada, TMO’ya findigini satan bir üreticiye belge takdim ederken, diger üreticiler ile sohbet etti ve çalismalari inceledi.

“TMO’ya ciddi bir ilgi var”

Ziyarette basin mensuplarina açiklamalarda bulunan Güldal, Trabzon ve Giresun ziyaretinin ardindan findigin en çok üretildigi Ordu’da findik alim noktalarini gezeceklerini söyledi.

Güldal, "Bugüne kadar gördügümüz, üreticilerden gerçekten TMO’ya ciddi bir teveccüh ve ilgi var. Randevularimiz tamamina yakin karsilikli geliyor. Yani randevuya sadakat yüzde 95-98 oraninda. Gezdigimiz noktalarda gördügümüz iyilestirmeler ve alacagimiz tedbirler noktasinda da talimatlar aliyoruz. 22 Agustos’tan itibaren findik alimlarina baslamistik. Bugün itibariyle de 100 bin tonun üzerinde bir randevu, ciddi miktarda da randevuya sadakatten dolayi bize akis söz konusu oldu. 51 lira sivri, 52 lira levant kalite, 53 lira Giresun kalite findik aliyoruz ama randimanlar gayet iyi oldugu için birçok yerde, 55, 56 ve 57 lira gibi fiyatlandirmalar da söz konusu oluyor, bu da bizi mutlu ediyor” diye konustu.“Bölgede günlük 3 bin ton civarinda alim yapiliyor”

Karadeniz’deki tüm findik üretim bölgelerinde su anda 50 alim noktasinda alim yapildigini kaydeden Güldal, depo imkani buldukça ve ihtiyaç olan yerlerde yeni alim merkezleri olusturmak suretiyle daha da artabildigini aktardi. Günlük 2 bin 500-3 bin ton arasi TMO’nun findik aldigina dikkat çeken Güldal, “Önümüzdeki haftalarda bu miktari belki de 4 bin tona çikacaktir. Bütün bunun hazirliklarini yaptik. Randevu miktarlarimizi günlük alim miktarlarimizi arttiriyoruz. Üreticilerimizin beklentisi olan tüm iyilestirmelere de çalisiyoruz ve bu noktada talimatlarimizi veriyoruz. Süreç iyi gidiyor, bu sene mevsim iyi, havalar günesli gittiginden dolayi rutubette 6,5’a çikarttigimiz kriter hiçbir sikinti olmadi. Genelde rutubet geçmis yillarda 6-6,5 ve 7 gibi gelen ürünler bu sene 4-5-5,5 arasi geliyor. O noktada bir problem yok” seklinde konustu.“Su anda alim dönemindeyiz, tamamen üreticinin ürününün ne kadar fazlasini alabiliriz? Diye odaklanmis durumundayiz” diyen ve bu yil rekoltenin yüksek olduguna deginen Güldal, ““31 Aralik tarihine kadar, yani yil sonuna kadar, yetkinin müsaade ettigi tarihe kadar biz en fazla findigi almaya çalisacagiz. Burada önemli olan su anda üretici menfaatinin korunmasi. Ondan sonra da ülke menfaatinin korunmasi olacak elbette. Findigin degerinin korunmasi üreticiden basliyor, ülke menfaati olarak devam ediyor. Bu süreci geçmiste de TMO gayet yerinde ve basarili bir sekilde yürüttü, rekoltenin de önemli miktarda yüksek oldugu bu yil da ayni hassasiyeti gösteriyoruz" ifadelerine yer verdi.

“Serbest piyasa yakinda bizim seviyemize daha yakin hale gelecektir”

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, su ifadelere yer verdi:

“Üreticilerimize de tesekkür ediyorum. Özellikle findik arzinda ihtiyaçlari kadar findigi satisa sunmalari, bir kismini sonraya birakmalari, findigin degerinin artma ihtimaline karsi o tedbiri almalari da çok dogru bir yaklasim. Bu noktada üreticileri tebrik etmek lazim. Serbest piyasanin da bizim altimizda oldugunu biliyoruz. Tahmin ediyorum kisa bir süre sonra bizim seviyelerimize daha yakin hale gelecektir diye degerlendiriyorum.”

Mahsullerini TMO’ya satan üreticiler de memnuniyetlerini dile getirdiler.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.