Iran'da Genç Kadinlar Tepkilerini Sarilarak Gösterdi

Iran’da bir grup kadin, hayatini kaybeden Mahsa Amini’nin ölümüne tepki olarak yoldan geçenlerle kucaklasti.Iran’da 22 yasindaki Mahsa Amini’nin geçtigimiz ay ahlak polisi tarafindan gözaltina alindiktan sonra hayatini kaybetmesinin ardindan baslayan tepkiler çig gibi büyüyor. Iranli genç kadinlar, “Acili halk için bir kucaklama” yazili pankartlarla sokaklarda bekleyip insanlarla kucaklasti. Amini’nin ölümüne sarilarak tepkilerini gösteren Iranlilarin görüntüleri sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medyada paylasilan görüntülerde, baskent Tahran’in Ekbatan kasabasinda ve Isfahan’daki Khaju Köprüsü üzerinde basörtüsüz kadinlarin kollari açik bir sekilde bekledigi ve yoldan geçenlerle kucaklastigi görüldü.

Paylasimlara, “Iran halki hep beraber güçlü”, “Iyi ve özgür hissetmek ne güzel” ve “Iran’in cesur insanlari sizleri kutluyorum” yorumlari yapildi.

Tahran’da 13 Eylül’de ahlak polisi olarak bilinen Irsad devriyeleri tarafindan gözaltina alindiktan sonra hastaneye kaldirilan Mahsa Amini, 16 Eylül’de hayatini kaybetmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI