Ingiltere'de Müslüman Milletvekilinden 'Heykele Gösterilen Sayginin Hz. Muhammed'e Gösterilmedigi' Elestirisi

LONDRA – Ingiltere'de ana muhalefetteki Isçi Partisi'nin Müslüman milletvekili Naz Shah, toplumlarda manevi degerleri oldugu için "laik politikacilarin" heykellerine zarar verenlerin 10 yila kadar hapisle yargilanmasinin istendigini ama ayni hassasiyetin Müslümanlarin büyük deger verdigi Hz. Muhammed’e gösterilmedigini söyledi.

Shah, Avam Kamarasi’nda yaptigi konusmada polise gösterilerde daha fazla yetki veren yasa tasarisina iliskin degerlendirmelerde bulundu.

Pakistan asilli siyasetçi Shah, tasarinin yasalasmasi durumunda heykellere zarar verenlere 10 yila kadar hapis cezasi verilebilecegini hatirlatarak, "Neden tas veya demirden bir heykele saldirana bir tas duvara ya da kapiya saldirandan daha fazla ceza verilecek." diye seslendi.

Heykellerin milletin tarihi, sosyal ve kültürel hislerini temsil ettigini, bu hassasiyetlere bagli duygularin korunmasinin sivil düzenin saglanmasinin esasi olarak görüldügünü kaydeden Shah, bu hassasiyetin dini sahsiyetlere karsi gösterilmedigine dikkati çekti.

Shah, "Bir Müslüman olarak benim, bu ülkede yasayan milyonlarca Müslümanin ve dünyanin dörtte birini olusturan Müslümanlarin bu dünyada her nefeste ve her gün sevgilimiz Hz. Muhammed kadar onurlandigi ve andigi baska bir sey yok. Ancak bagnazlar ve irkçilar peygamberimiz Hz. Muhammed'e iftirada bulundugunda kalplerimizde dayanilmaz manevi zarar olusmaktadir. O, 2 milyar Müslümanin kalbinde andigi, hayatinda onur duydugu ve kimliginin ve varliginin temelini olusturdugu liderdir." diye konustu.

Ünlü Ingiliz oyun yazari George Bernard Shaw'in Hz. Muhammed hakkinda kullandigi "O bu dünyaya adim atan açik ara en dikkat çekici sahsiyetti" ifadelerini kullanan Shah, Hz. Muhammed hakkinda yapilan karikatürleri de elestirdi.

Shah, "Bu sadece karikatürdü diyenlere bunlar da sadece heykel demeyecegim. Bu sadece çizgi film ya da heykel degil. Bizim için çok daha fazlasini temsil ve ifade ederler." dedi.

Yasayla Oliver Cromwell ve Churchill gibi laik ve politik sahsiyetler söz konusu oldugunda kamu düzeninin ve duygusal zararin muhafaza edilecegini kaydeden Shah, ancak bu hassasiyetin modern Ingiltere'deki birçok insanin kalbinde olan Hz. Muhammed, Musa, Isa, Raam, Buda, Guru Nanak gibi dini sahsiyetler için geçerli olmayacagini belirtti.

- Tasari

Tartismali tasarinin yasalasmasi durumunda polis, protestolar için baslama ve bitis saatleri belirleyebilecek.

Belirli bir gürültü seviyesi belirlenebilecek ve gürültünün bir kurumun islerini aksatacak, çevredeki kisiler üzerinde ciddi etki olusturacak noktaya varmasi halinde gösteriye müdahale edilebilecek.

Içisleri Bakani, parlamento onayi olmadan nelerin kurumlar ve halk için "ciddi aksaklik" olusturdugunu tanimlama yetkisine sahip olacak. Dolayisiyla bakan, "ciddi aksaklik" olusturduguna karar vererek herhangi bir protestonun bitirilmesini isteyebilecek.

Resmi araçlarin yolunun kesilmesine müsaade edilmeyecegi için parlamento yakinlarindaki gösterilere de sinirlama getirilebilecek.

Heykellere zarar verilmesi durumunda 10 yila kadar hapis cezasi verilebilecek.

- Tasariya karsi gösterilerde polis araçlari atese verilmisti

Londra'da nisanda düzenlenen gösteride ise polisle eylemciler arasinda çatisma yasanmis, 26 gösterici gözaltina alinmisti.

Martta tasariya karsi Bristol kentinde yapilan gösteride, eylemciler bir karakola saldirmis ve polis araçlarini atese vermisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.