Çad Askeri Geçis Konseyi Baskani Deby, Macron Ile Görüsmek Için Fransa'da

Çad Devlet Baskani ve Askeri Geçis Konseyi Baskani Muhammed Idris Deby Itno, Cumhurbaskani Emmanuel Macron ile görüsmek için Fransa'ya geldi.

Fransiz basininda, ikilinin G5 Sahel gücünün faaliyetleri ve bu kapsamda yapilacak zirveye iliskin bir araya gelecegi, görüsmede Çad'daki siyasi diyalog ve seçimlerin de ele alinacagi kaydedildi.

Diger yandan Deby Itno, Twitter hesabindan yaptigi açiklamada, mevkidasi Macron ile ikili iliskilerin ele alinacagi bir görüsme yapacagini bildirdi.

- Elysee Sarayi ziyareti henüz gündeme almadi

Elysee Basin Bürosu'ndan AA muhabirine yapilan açiklamada, görüsmeye iliskin sadece Fransiz haber ajansi AFP'ye basin açiklamasi gönderildigi belirtildi.

Açiklamada, Cumhurbaskani Macron'un Deby ile yarin görüsecegi ve Elysee'nin pazartesi günkü ajandasinda buna yer verilecegi ifade edildi.

Deby'in Macron ile görüsmesine dair bir bilgiye yer verilmeyen Elysee'nin internet sayfasinda, Fransa Cumhurbaskani'nin Italyan mevkidasi Sergio Mattarella ile görüsme yapacagi bildirildi.

Çad, Afrika'nin Sahraalti bölgesinde G5 Sahel gücünün liderligini yapiyor.

Cumhurbaskani Idris Deby Itno'nun, ülkenin kuzeyinde ayrilikçi grup "Çad'da, Degisim ve Uyum Cephesine (FACT)" karsi düzenlenen operasyonda, 19 Nisan’da öldürülmesinin ardindan 37 yasindaki oglu, Cumhurbaskanligi Muhafiz Alayi Komutani Korgeneral Muhammed Idris Deby, 20 Nisan'da Askeri Geçis Konseyinin basina getirilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.