IYI Parti Grup Baskanvekili Türkkan, Gündemi Degerlendirdi Açiklamasi

'(MKE'nin anonim sirket olmasini düzenleyen kanun teklifi) Potansiyeli bu derece yükselen bir kamu kurumunu sirketlestirme ihtiyaci nereden kaynaklaniyor' 'Her yerde market açar gibi üniversite açtiniz. Yüksek ögretimin kalitesi düstü. Istihdam sorunu çözülemeden milyonlarca genç, bu üniversitelerden mezun oldu. Ne olacak bu çocuklar'

IYI Parti Grup Baskanvekili Lütfü Türkkan, Makine ve Kimya Endüstrisi'nin (MKE) anonim sirket olmasini düzenleyen kanun teklifine iliskin, "Potansiyeli bu derece yükselen bir kamu kurumunu sirketlestirme ihtiyaci nereden kaynaklaniyor?" diye sordu.

Türkkan, Mecliste düzenledigi basin toplantisinda, anonim sirkete dönüstürülmesi teklifi Genel Kurul gündemine gelen MKE'nin, TSK'ye her türlü silah ve teçhizati saglayan çok eski bir kurum oldugunu söyledi.

MKE'nin, hükümetin ülkeyi zarara ugrattirma hevesinin son kurbani oldugunu öne süren Türkkan, "Potansiyeli bu derece yükselen bir kamu kurumunu sirketlestirme ihtiyaci nereden kaynaklaniyor?" sorusunu yöneltti.

Kar eden bir kurumun neden kamu statüsünden çikarilmak istendigini anlayamadiklarini vurgulayan Türkkan, sözlerini söyle sürdürdü:

"Iktidar bu tecrübelerinden hiç mi ders çikarmiyor? Türk Telekom, özellestirilmeden önce üst üste 4 yil en fazla kurumlar vergisi ödüyordu. 2004 yilinda 2,2 milyar lira net kari vardi. Türkiye'nin köklü kurumlarindan biriydi. Sonuç olarak birisine satildi ve o kisi Türkiye'yi 10 milyar dolar dolandirdi. ÇAYKUR kar eden bir kurumdu, Varlik Fonu'na devrinden sonra kar etmeyi geçtik, zarar üstüne zarar eden bir asamaya sürükletildi. Ya Tank Paleti Fabrikasi'na ne demek lazim? Hani bu fabrikada yerli ve milli tanklar üreteceklerdi, bu tanklar nerede gören var mi? Bir çivi bile çakilmadan dün itibariyla baska bir sirkete devri gerçeklestirildi. Iktidar, milletin parasini har vurup harman savurmaya devam ediyor. Umurlarinda degil belki ama bu talan düzenine artik son vermek zorundalar. MKE de bu rantin ve talanin kurbani olacaktir. Bu yanlistan bir an önce dönülmesi gerekmektedir."

Türkkan, geçtigimiz hafta sonu Kanal Istanbul Projesi'nin temelinin atildigini, ancak bu atilan temelin Kuzey Marmara Otoyolu Projesi dahilindeki bir köprüye ait oldugunun ortaya çiktigini belirtti.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in, "Rüya Projesi" ile milletin degil, müteahhitlerin çikarlarini garanti altina almaya çalistigini iddia eden Türkkan, Erdogan'in projenin durdurulmaya çalisilmasi halinde uluslararasi tahkimin bu borcu "söke söke" alacagini belirttigini, bu sözleriyle de hem halki hem de muhalefeti tehdit ettigini ileri sürdü.

Erdogan'in bu sözlerinin Türk milletinin gururunu kirdigini savunan Türkkan, "Söke söke alirlarmis. O is o kadar kolay mi? IYI Parti olarak ilk seçimde iktidar olacagiz ve kesinlikle o paralari ödemeyecegiz. Yaptiginiz tüm ihaleleri masaya yatiracagiz." diye konustu.

- "Ögretmen adaylarimiza karsi hiçbir vizyon gelistirmediniz"

Lütfü Türkkan, IYI Parti Genel Baskani Meral Aksener'le birlikte yaptiklari yurt gezilerinde, atanamayan ögretmenlerin hep karsilarina çiktigini, 40 bin atama isteyen mezunlarin bu talepleri karsisinda, Cumhurbaskani Erdogan'in ögretmen açiginin olmadigini belirttigini söyledi.

Yurt genelinde 440 bin atanamayan ögretmenin var oldugunu ileri süren Türkkan, bu rakamin Cumhuriyetin 100. yilinda yarim milyona yaklasacagini iddia ederek, "Her yerde market açar gibi üniversite açtiniz. Yüksek ögretimin kalitesi düstü. Istihdam sorunu çözülemeden milyonlarca genç, bu üniversitelerden mezun oldu. Ne olacak bu çocuklar? Gelecegimizi emanet edecegimiz ögretmen adaylarimiza karsi hiçbir vizyon gelistirmediniz. Ihtiyaç fazlasi olan ögretmenlerimiz degil, egitim fakülteleridir. Bu konuda derhal bir düzenleme yapilmasi gerekmektedir." dedi.

- "Ülke yabancilarin elinde kapitülasyonlarla yönetiliyor"

Türkkan, sehir hastaneleri konusunda da degerlendirmede bulundu.

Yapilan sehir hastanelerinin 5'inin, artik Danimarkali bir sirket tarafindan isletilecegini savunan Türkkan, Cumhurbaskani Erdogan'in "Hayalim" dedigi bu projelerin yabanci sirketlere verilmesini dogru bulmadiklarini belirtti.

Sehir hastanelerinin tamaminin Saglik Bakanligina devredilmesi gerektigini vurgulayan Türkkan, söyle devam etti:

"Her seyi sattiniz, savdiniz. Ülke yabancilarin elinde kapitülasyonlarla yönetiliyor. Yapilan hastaneler için verilen garantilerin karsiligini döviz olarak ödeyecegiz. Ayrica geçtigimiz günlerde gençlerin tepkisini çeken bir karar gündeme geldi. Katarli askeri ögrenciler, yapilan anlasmaya göre Türkiye'de sinavsiz tip okuyabilecek. Bu yil 3 milyon genç YKS'ye girdi. Sinav öncesi bu kararin alinmasi ögrencilerin motivasyonunu gerçekten olumsuz etkiledi. Izah edilebilir bir sey degil bu. Ülkeyi Katar'a devredelim de Katar da rahat etsin biz de rahat edelim."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.