Kiyi Ve Nehir Geçis Sularinda Dagilim Gösteren Mikroplastikler Ile Deniz Çöplerini Arastiracaklar

Recep Tayyip Erdogan Üniversitesi (RTEÜ) bünyesinde, kiyi ve nehir geçis sularinda dagilim gösteren mikroplastikler ile deniz çöplerinin arastirilmasi için arastirma grubu olusturuldu.

RTEÜ'den yapilan yazili açiklamada, Tarim ve Orman Bakanligi ile üniversite arasinda imzalanan protokol geregi 2021-2022 yillarinda Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'de kiyi ve nehir geçis sularinda dagilim gösteren mikroplastikler ile deniz çöplerinin, RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan ve ekibinden olusan Mikroplastik Arastirma Grubu tarafindan arastirilacagi belirtildi.

Tarim ve Orman Bakanligi Su Yönetimi Genel Müdürlügünün sahibi oldugu "Yerüstü Sularinda Mikroplastikler, Etkileri ve Kontrol Yöntemleri Projesi"nin TÜBITAK Marmara Arastirma Merkezi (MAM) tarafindan yürütüldügü aktarilan açiklamada, sunlar kaydedildi:

"Iki yil sürecek proje kapsaminda Üniversitemiz ile Tarim ve Orman Bakanligi arasinda yapilan protokol dolayisiyla mikroplastik analizleri Üniversitemiz Mikroplastik Arastirma Grubu tarafindan gerçeklestirecektir. Projede ayrica, mikroplastiklerin etkilerinin ortaya konulmasi ile kontrol yöntemlerinin gelistirilmesine dair stratejilerin belirlenmesi amaçlanmaktadir. Bunun yani sira çöpler, mikroplastikler ve mikroplastiklerin üzerine adsorbe olan kimyasallar da dikkate alinarak sucul ekosistem üzerindeki etkileri de arastirilacaktir."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI