Kanada'da Tespit Edilen Isimsiz Mezar Sayisinin 751 Oldugu Belirtildi

Kanada’nin Saskatchewan bölgesinde tespit edilen yüzlerce isimsiz mezar sayisinin 751 oldugu açiklandi.Kanada’nin Britanya Columbia eyaletinde yer alan Kamloops kentinde 1978 yilinda kapatilan Kamloops Kizilderili (Yerli) Yatili Okulu’nda, 29 Mayis’ta yer radari yöntemiyle yürütülen çalismalarda 215 çocugun kalintilarina rastlanmisti. Kalintilarin bulunmasinin ardindan Kanada’da, Kizilderili halka yönelik yapilanlar ve yatili okullara iliskin tartismalar alevlenmisti. Kanada Kizilderililerinin Ilk Milletlerinin toplanmasi ile olusan Egemen Yerli Milletler Federasyonu (FSIN) ve Kizilderili milletlerinden Cowessess Ilk Ulus, Saskatchewan bölgesinde yer alan Regina kentinin yaklasik 140 kilometre dogusunda bulunan eski Marieval Kizilderili Yatili Okulu çevresinde yüzlerce isimsiz kesfedildigini duyurmustu. Yapilan incelemelerin ardindan isimsiz mezar sayisinin 751 oldugu açiklandi.

Cowessess Sefi Cadmus Delorme yaptigi açiklamada, "Acima istemiyoruz, anlayis istiyoruz" ifadelerini kullanarak, yatili okulu isleten ve mezarligini denetleyen Katolik kilisesinin mezar taslarini kaldirdigini öne sürdü. Tespit edilen kalintilarin kaçinin çocuklara ait oldugunun net olmadigini ifade eden Delorme, "Bu mezarlikta yetiskinlerin de olduguna dair hikayeler var" dedi.Bu tür zorunlu yatili okullar, yerli gençleri asimile etmek amaciyla 19. ve 20. yüzyillarda Kanada hükümeti ve dini yetkililer tarafindan yönetiliyordu. 1863 ile 1998 yillari arasinda 150 binden fazla yerli çocuk ailelerinden alinarak bu okullara yerlestirildi. Söz konusu okullarda çocuklarin kendi dillerini konusmalarina veya kültürlerini uygulamalarina izin verilmezken, çocuklar bu okullarda kötü muameleye ve istismara maruz kaldi.

Kanada’da 2008 yilinda bu sistemin etkilerini belgelemek için baslatilan bir komisyon, çok sayida yerli çocugun asla kendi topluluklarina geri dönmedigini tespit etmesinin ardindan Kanada hükümeti sistem için resmi olarak özür dilemisti.

Öte yandan Saskatoon kenti yetkilileri tarafindan dün aksam yapilan açiklamada, bölgedeki isimsiz mezarlarda bulunan çocuklari onurlandirmak için yerel saatle 09.00’da bayraklarin yariya indirilecegini duyurdu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.