AB Ve ABD, Çelik Ve Alüminyum Vergilerindeki Ihtilafi Çözdü

AB Komisyonu Baskani Ursula von der Leyen: 'Çelik ve alüminyum gümrük vergilerini askiya almak ve yeni bir küresel sürdürülebilir çelik düzenlemesi üzerinde çalismaya baslamak konusunda anlastik'.

Avrupa Birligi (AB) ve ABD arasinda 3 yildir devam eden çelik ve alüminyum gümrük vergileri ihtilafinda çözüm saglandi.

ABD Baskani Joe Biden ve AB Komisyonu Baskani Ursula von der Leyen, Italya'nin baskenti Roma'da gerçeklestirilen G20 Liderler Zirvesi'nde ortak basin toplantisi düzenledi.

Biden, AB ve ABD'nin alüminyum ve çelik gümrük vergileri konusunda uzlastiklarini, taraflarin yeni bir Atlantik ötesi is birligi dönemi baslattiklarini söyledi.

Anlasmayla, AB'nin pek çok ABD ürününe uyguladigi gümrük vergilerini derhal kaldirdigina dikkati çeken Biden, AB ve ABD'nin küresel çelik ve alüminyum ticaretine iliskin karbon bazli bir düzenlemeyi müzakere etme taahhüdünde bulundugunu anlatti.

Biden, çeligin en karbon yogun sektörlerden biri oldugunu ve bu alanda emisyon azaltmayi tesvik edeceklerini belirterek, Çin gibi "kirli" çelik üretenlerin piyasalarina erisimlerini kisitlayacaklarini vurguladi.

Von der Leyen de "Çelik ve alüminyum gümrük vergilerini askiya almak ve yeni bir küresel sürdürülebilir çelik düzenlemesi üzerinde çalismaya baslamak konusunda anlastik." dedi.

Çelik üretiminin çok yüksek karbon emisyona sahip oldugunu hatirlatan von der Leyen, "Çelik tüketimi ve ticaretinin sürdürülebilir olmasi için endüstrinin karbon yogunlugunu ele almaliyiz." diye konustu.

Von der Leyen, küresel sürdürülebilir çelik düzenlemesiyle düsük karbonlu çelik üretimi ve ticaretini tesvik etmek için AB ve ABD'nin birlikte çalisacagini, bunun iklim hedeflerine de katki saglayacagini söyledi.

- Süreç hakkinda

ABD, 2018 yilinda "ulusal güvenlik" gerekçesiyle basladigi ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulama kararina AB ülkelerini de dahil etmisti.

Yogun görüsmelere ragmen AB tarafi, dönemin ABD Baskani Donald Trump'i, çelik ve alüminyuma sirasiyla yüzde 25 ve yüzde 10'luk gümrük vergisi uygulama kararindan vazgeçiremedi.

ABD'ye karsi ticari misilleme yapan AB, bu ülkeden ithal edilen misir, pirinç, fistik ezmesi, viski, puro, sigara, kot pantolon, ayakkabi, motosiklet gibi yüzlerce farkli ürüne yüzde 25 oraninda gümrük vergisi yürürlüge koydu.

AB tarafi, haziran ayinda bazi ABD ürünlerine uygulanan gümrük vergisini yüzde 50'ye çikarmayi planliyordu ancak görüsmeler sonunda bu plan askiya alindi.

Yapilan son anlasma uyarinca AB'nin söz konusu çelik ve alüminyum ürünlerinin bir kismini ABD'ye gümrük vergisi uygulanmadan ihraç etmesi öngörülüyor.

Buna karsi AB tarafinin pek çok ABD ürünlerine uyguladigi ilave gümrük vergilerini düsürmesi bekleniyor.

Ayrica taraflarin karsilikli olarak Dünya Ticaret Örgütü'nde (DTÖ) konuyla ilgili davalarindan da vazgeçmeleri planlaniyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.