ABD'nin Oklahoma Eyaletinde 6 Yilin Ardindan Ilk Kez Bir Mahkum Idam Edildi

ABD'nin Oklahoma eyaletinde 6 yil aradan sonra ilk kez bir mahkum idam edildi.

En son 2015 yilinda bir mahkumun idam edildigi Oklahoma'da 6 yildan sonra bir mahkumun ölüm cezasi zehirli igneyle infaz edildi.

1998'de bir cezaevi kafeteryasi çalisanini öldürdügü için idama mahkum edilen 60 yasindaki John Marion Grant, ölümcül karisimin ilk bileseni olan midazolam enjekte edildikten sonra kivranmaya ve istifra etmeye basladi.

Daha sonra iki ilaci da enjekte eden saglik yetkilileri, Grant'in ilk enjeksiyondan yaklasik 15 dakika sonra bilincini kaybettigini bundan 6 dakika sonra da öldügünü açikladi.

Cezanin infazina taniklik edenler, kisinin idam edilirken istifra etmesinin oldukça ender bir durum oldugunu söyledi.

Ölüm Cezasi Bilgi Merkezi adli kurulusun Yöneticisi Robert Dunham, Grant'in idam sirasinda istifra etmesini "olagan disi" olarak niteledi.

Grant, birçok silahli soygun nedeniyle verilen 130 yillik hapis cezasini çekmek için girdigi cezaevinde çalisan Gay Carter adli kadini 1998'de defalarca biçaklayarak öldürmüstü.

Grant hakkindaki ölüm cezasi karari 1999 yilinda verilmisti.

- Midazolam enjekte edilen mahkum 43 dakika can çekismisti

Oklahoma'da 19 yasindaki bir kizi öldürmekten idama çarptirilan Clayton Lockett'in cezasinin Nisan 2014'teki infazi tam bir iskenceye dönüsmüstü.

Oklahoma Eyalet Hapishanesinde, 38 yasindaki Lockett'a midazolamin içinde bulundugu üçlü ilaç kombinasyonu enjekte edilmisti.

Bunun hemen ardindan nefesi hizlanan ve dislerini sikmaya baslayan Lockett, basini yattigi yerden kaldirarak konusmaya çalismisti.

Lockett'in 43 dakika can çekiserek ölmesi ülkede tartismalara yol açmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.