(ÖZEL) Pelitözü Gölet'i Anfibi Tipi Kepçeyle Temizlenmeye Baslandi

Bilecik’in turizm açisindan en önemli mesire alanlarindan birinde hizla yayilan yosunlar anfibi tipi kepçeyle temizlenmeye baslanirken, bu durumu memnuniyetle karsilayan balikçilar, göletin Bilecik için bir nimet oldugu söylediler.

(ÖZEL) Pelitözü Gölet'i Anfibi Tipi Kepçeyle Temizlenmeye Baslandi
Bilecik’te merkeze bagli Pelitözü Mahallesinde bulunan Gölpark Mesire Alani’ni günde binlerce kisi ziyaret ederek basta piknik olmak üzere birçok aktivitelerle vakit geçiriyor. Geçtigimiz yillarda bu alani Bilecik Belediyesi ilgilenirken, Bilecik Il Özel Idaresi belediyeden tahsisi iptal edilerek alani geri almisti. Burada vatandaslar basta sinek ve bir tesisin lagim kokusundan sikâyet ederken, simdi de yosun istilasina ugradi. Ilk etapta kiyilarda baslayan yosun gün geçtikçe göleti sarmaya baslarken, masmavi sudan eser kalmadi. Vatandaslar Il Özel Idaresi yetkililerine bir an önce turizm açisindan en önemli mesire alanlarindan biri olan Pelitözü Gölpark’a gerekli önemi vermelerini isterken, IHA’nin ’Pelitözü Göleti böyle gidersen yosundan görünmeyecek’ baslikli haberi sonrasi çalismalar basladi.Kocaeli Büyük Sehir Belediyesinden destek

Yasanan olumsuz haberler sonrasi Il Özel Idaresi göleti temizlemek Kocaeli Büyük Sehir Belediyesinden anfibi tipi kepçe istedi. Geçtigimiz gün çekici yardimiyla gölete indirilen anfibi tipi kepçe çalismalar basladi.

Karadan da Il Özel Idaresi çalisanlari sazliklar ve agaçlari budarken, gölet eski görüntüsüne kavusmaya baslamisti. Bu esnada anfibi tipi kepçede yasanan bir arazi sonrasi çalismalara ara verildi.

Il Özel Idaresi yetkilileri, aracin tamiri için Kocaeli’ne gittigini yerine daha büyük bir anfibi tipi kepçe gelecegini belirttiler. Bunun da tamiri sonrasi Pelitözü Göletinde 2 anfibi tipi kepçenin araliksiz yosun temizligine baslayacagi ögrenildi.

"Göletimizi çok fazla ot, sazliklar ve yosunlar kapladi"

Pelitözü Gölet’inde 10 yildir profesyonel balikçilik yaptigini anlatan Kerim Çelikbilek, "Son 5 senedir göletimizi çok fazla ot, sazliklar ve yosunlar kapladi. Biz bunu 4,5 senedir dile getiriyoruz temizlenmesi için ama çok geç kalinmis bir çalisma baslattilar. Lakin bir gün iki gün çalisan anfibi tipi kepçe 2 gün sonra falan bozuldu. Bu göleti temizlemek bu kadar zor degil ama bununla ilgilenilmesi lazim. Kimse ilgilenmiyor. Yürüyüs yollarinin kenarlari ot. Insanlar yürüyüs yaparken çalinin çirpinin dibinde yürüyorlar. Yeni, yeni çalismaya basladilar ama bu çalismalar ne kadar sürede biter bilgimiz yok. Tahminimce bu çalismalari yine bitiremezler. Yaz aylarinda su çekildikçe yosunlar daha çok tohum döküyor. Tohum döktükçe çogalma riski çok yüksek. 2 ya da 3 sene sonra göletin tamamini yosun ve ot kaplayacak.

"Hiçbir balikçi bot olmadan kiyiya balik çekemiyor, yerine göre 20-25 metre uzaklikta ot var"

Çelikbilek, insanlarin gölete amatör ve profesyonel sekilde balik tutmaya geldiklerini anlatarak, "Balikçilar burada 10, 15 günlerini geçirip kamp yapiyorlar. Hiçbir balikçi bot olmadan kiyiya balik çekemiyor. Çünkü yaklasik kiyidan 15-20 metre yerine göre 40-45 metre uzaklikta ot var. Yani insanlar olta birakacak yer bulamiyor. Buna bir an önce çözüm bulunmasi lazim. Bizler temiz bir gölet istiyoruz. Sinegin böcegin pisligin olmadigi bir gölet istiyoruz. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum buna özen göstersinler daha fazla ilgilensinler ki bir tane göletimiz var o gölegimize de sahip çikalim" dedi."Balikçi arkadaslar gölete gelmek istemiyorlar çünkü çok fazla ot var"

Kerim Çelikbilek, önceki yillarda 30-40 balikçi arkadaslariyla Pelitözü Gölet’inde kam kurduklari ama suan kimsenin gelmedigi anlatarak, "Önceden gölete bir sürü balikçi arkadaslarimiz geliyordu, bundan 2 sene öncesine kadar. Burada biz ayni anda 35- 40 sehpa yani 30-40 kisiyle balik tuttugumuz zamanlari biliyoruz. Biz Bilecikliyiz ama komsu illerden gelen arkadaslarimiz buranin turizm tanitimi açisindan büyük rol oynuyor. Bursa’da derneklerden gelenler var baliga. Bunlar Bilecik’e de katki sagliyor, para kazandiriyor. Burada yiyorlar içiyorlar 15 gün boyunca. Yani son iki senedir bu arkadaslarda göletten çekildi. Gelmek istemiyorlar çünkü çok fazla ot var" dedi."Suan 100-150 balikçi olmasi gerekirken, bir elin parmagini geçmez gelenler"

Çelikbilek, son olarak balikçilarin sorunlarini dile getirerek, "Adamin mesela kullandigi bir kancali takim 40-45 lira. Adam her geldiginde burada en az 7-8 tane takim birakiyor. Külliyen masraf oluyor insana. O yüzden onlar da gelmez oldu. Suan da bile bir tane balikçi var. Sezon açildigindan beri belki toplasaniz buraya gelen balikçi sayisi 8-10 dur. Ama suana kadar normalde 2-3 aydir sezon açik. Açildigindan beri buraya söyle söyleyeyim belki 150-200 tane farkli çesitte balikçi geliyordu; Eskisehir’den, Kütahya’dan Bursa’dan, Istanbul’dan bile gelen balikçi bile vardi. Ama gölet bakimsizliktan artik balikçilar bile ugramaz oldu buraya" dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.