Iki Yasindaki Zeliha Yapay Bagirsakla Sagligina Kavustu

Sanliurfa'da kusma ile diskisini yapamama sikayetleri bulunan ve kalin bagirsak felci geçirdigi tespit edilen minik çocuga, ince bagirsagindan yapay bagirsak yapildi Doç. Dr. Mustafa Erman Dörterler: ' Yaklasik 5 saat süren bir operasyonun ardindan hastamizin ince bagirsagini da kullanarak yapay bir kalin bagirsak yaptik. Hastamizin, diskisini yapabilmesini ve beslenmesini sagladik'Anne Hatice Karabacak: 'Kizimin tedavisi ve ameliyati çok zordu. Kizim sagligina kavustu. Çok duygulandim'

YASIN DIKME - Sanliurfa'da çesitli saglik sorunlari nedeniyle basvurdugu hastanede kalin bagirsak felci teshisi konulan 2 yasindaki çocuga, ince bagirsagindan yapay bagirsak yapildi.

Sanliurfa'nin Haliliye ilçesinde 2 yil önce dünyaya gelen Zeliha Karabacak, sik sik kusma ve diskisini yapamamasi üzerine hastaneye götürüldü.

Kalin bagirsak felci teshisi konulan ve bagirsagina yerlestirilen aparatla ihtiyacini gidermeye çalisan kizin rahatsizliklarinin devam etmesi üzerine ailesi tarafindan Gaziantep ve Adana'ya götürülen Zeliha'ya çözüm bulunamadi.

Ailenin tavsiye üzerine Harran Üniversitesi Hastanesine götürdügü Zeliha'yi muayene eden Çocuk Cerrahisi Anabilim Dali Ögretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Erman Dörterler, çocugun kalin bagirsaginin tümünün felçli oldugunu belirledi. Ameliyata alinan çocuga, basarili bir operasyonun ardindan ince bagirsagindan kalin bagirsak yapildi.

- Ince bagirsagindan kalin bagirsak yaptik

Doç. Dr. Mustafa Erman Dörterler, AA muhabirine, çocuklarda tüm kalin bagirsak felcinin çok nadiren görüldügünü, hastalikta dogru tani ve erken teshisin çok önemli oldugunu söyledi.

Bütün kalin bagirsak felci ameliyatlarinin riskli olduguna dikkati çeken Dörterler, ameliyatlarin dogru zamanda ve teknikle yapilmasi gerektigini, aksi durumda hastanin hayati tehlikesinin artigini vurguladi.

Zor bir ameliyat gerçeklestirdiklerini anlatan Doç. Dr. Dörterler, sunlari kaydetti:

"Hastamiz bu yasinda birçok hastane dolasmis. Zeliha'nin yasadigi hastalik toplumda çok nadir görülen bir rahatsizlik. Kalin bagirsak felci, 5 bin çocuktan birinde görülen bir rahatsizlik. Bütün kalin bagirsagin felci ise çok daha nadir görülen bir durum. Bu tür rahatsizliklara dogru zaman ve dogru teknikle müdahale yapilmasi gerekmektedir. Hasta bize geldiginde ameliyat olmasi gerektigi kararini verdik. Yaklasik 5 saat süren bir operasyonun ardindan hastamizin ince bagirsagini da kullanarak yapay bir kalin bagirsak yaptik. Hastamizin diskisini yapabilmesini ve beslenmesini sagladik."

Harran Üniversitesi Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Ahmet Güzelçiçek de çok zor ve basarili bir ameliyat gerçeklestirildigini belirtti

Hastane olarak iyi bir ekibe sahip olduklarini belirten Güzelçiçek, "Bu tür ameliyatlarin hastanemizde yapilmasi bizi çok mutlu ediyor." diye konustu.

- "Kizim çok acilar çekiyordu"

Anne Hatice Karabacak, kizinin hastaligi nedeniyle zor günler geçirdiklerini ifade ederek, "Kizim çok acilar çekiyordu. Yakinlarimizin tavsiyesiyle Harran Üniversitesi Hastanesine basvurduk. Erman hocamiz sag olsun bizimle çok yakindan ilgilendi. Kizimin tedavisi ve ameliyati çok zordu. Erman hocamdan ve bütün doktorlardan Allah razi olsun. Ameliyati basarili bir sekilde gerçeklestirdi. Kizim sagligina kavustu. Çok duygulandim. Kizimi böyle saglikli görünce agladim." ifadelerini kullandi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.