Ankara'nin Baskent Olusunun 98. Yil Dönümü Çesitli Etkinliklerle Kutlandi

Vali Vasip Sahin: '15 Temmuz gecesinde Ankaralilarin milli iradeyi ayakta tutmasi, milletin verdigi silahi millete karsi dogrultan çetelere karsi milletimize ait degerleri ve kurumlari koruma azmi, demokrasi tarihinde essiz bir hadisedir'.

Ankara'nin baskent olusunun 98. yil dönümü dolayisiyla ikinci TBMM ve Ankara Kalesi'nde kutlama etkinlikleri yapildi.

Ikinci TBMM'de gerçeklestirilen etkinlikte konusan Vali Vasip Sahin, Ankara'nin, milli egemenligin insasi ve Misakimilli sinirlari içerisinde kalan ülkenin kurtarilmasi yolunda ödedigi bedelle baskent konumuna eristigini söyledi.

Ankara'nin baskent olmasinin, kurucu degerler açisindan büyük anlam ifade ettigini belirten Sahin, "Tüm dünyanin bir baskent olarak Ankara'ya teveccüh etmesi, milli mücadelenin iradesine sahip çikma azmiyle olmustur. Güzel sehrimiz, yeni kurulan Cumhuriyet'e layikiyla hizmet etmis ve daima sahip çikmistir. 15 Temmuz gecesinde Ankaralilarin milli iradeyi ayakta tutmasi, milletin verdigi silahi millete karsi dogrultan çetelere karsi milletimize ait degerleri ve kurumlari koruma azmi, demokrasi tarihinde essiz bir hadisedir." dedi.

Ankara Büyüksehir Belediye Baskani Mansur Yavas da Ankara'nin, Kurtulus Savasi sirasinda kritik kararlarin alindigi ve bu karar sonucunda hürriyet mesalesinin sonsuza dek yandigi merkez oldugunu kaydetti.

Yavas, "Kurulus ve kurtulus mücadelemizin ardindan son kale olma özelligini tasiyan kadim kentimiz, bagimsizlik tutkusu bir milletin yoluna isik tutan milli durusun simgesi olmustur." diye konustu.

Ankara'nin baskent olmasinin herkese sorumluluk yükledigini aktaran Yavas, "Bizler, bir yandan Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaslarinin sonsuz emanetine sahip çikarak tarihimize olan sorumlulugumuzu yerine getirirken, bir yandan da bu kenti, milletimizin gelecegine isik tutacak sekilde birlikte büyütmeli, gelistirmeli ve yönetmeliyiz." dedi.

- Ankara Kalesi'nde segmen gösterisi yapildi

Kutlama etkinlikleri kapsaminda, Ankara Kalesi önünde bir araya gelen segmenler, kortejle iç kaleye yürüdü. Kaledeki yerli ve yabanci turistler, segmenlerin ve Türk Cumhuriyetleri'nden gelen dans ekiplerinin gösterisini ilgiyle izledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.