Erzurum İlçelerinde Tecrübeli ve Eğitimli İtfaiye Kadrosuna İhtiyaç Duyuluyor

Erzurum Pasinler ve çevre ilçelerdeki itfaiyelerin durumunu değerlendiren Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tüketiciler Birliği Federasyonu üyesi Yavuzhan Cengiz “Pasinler ve diğer birçok ilçelerde tecrübeli, eğitimli itfaiye kadrosu olmalıdır” dedi.

Erzurum İlçelerinde Tecrübeli ve Eğitimli İtfaiye Kadrosuna İhtiyaç Duyuluyor
Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tüketiciler Birliği Federasyonu Üyesi Yavuzhan Cengiz konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tüketici Hak Arama Derneğine gelen bir şikayette "Pasinler'de bir yangın meydana gelse, yangına müdahale edecek itfaiye ekibinin olmadığı" şeklindedir. Pasinler itfaiyesini arayanların itfaiye personelinden aldığı cevap "Pasinler ilçesinde itfaiye diye bir birimin olduğu ancak herhangi bir ekibin, personelin, ekipmanın ve de hazırda bir aracın olmadığı" şeklindedir. Daha ki Pasinler itfaiyesini arayan vatandaşlar itfaiye görevlisi ile değil de Gece Bekçisi ile görüştüklerini söylüyorlar. Bu durumda Pasinler'de bir yangın meydana gelse halk mecburen Erzurum itfaiyesini arayacaktır. Ancak Erzurum itfaiyesini arayanlar sadece 10 dakika yangın çıkan adresi anlatarak zaman harcayacağı için geç müdahale kaçınılmaz olacaktır. Pasinler itfaiyesini arayarak görüştüğüm görevlide "Pasinler ilçesinde itfaiye biriminin olduğu ancak herhangi bir müdahale ekibinin olmadığını" söyledi.

56 köy ve 13500 merkez nüfusu olan Pasinler'de itfaiye ekibinin olmamasını halk tepkiyle karşılıyor” dedi.

Yaptıkları araştırmalarda 77 köy, 18 bin 200 merkez nüfusu olan Horasan ilçesinde de tecrübeli bir kadro bulunmadığını dile getiren Cengiz, “Horasan'da bir itfaiye aracı var ama ne eğitimli şoför nede eğitimli itfaiye eri olduğu bilgisine ulaştık.

Köprüköy ilçesinde de itfaiye aracı olmadığı için ,ilçede meydana gelebilecek yangına Horasan itfaiyesi müdahale ediyor.Ve Horasan itfaiyesinin sorumluluk alanı Pasinler ilçe sınırlarına kadar.Burada belirtmek istediğim tecrübeli bir itfaiye ekibi olmayan ilçenin sorumluluk alanı çok geniş tutulmuş olmasıdır. Zaten Pasinler ilçe ve köylerinde meydana gelen bir yangında halk, Erzurum itfaiyesini arayarak yardım istediklerini belirttiler.

Pasinler çevre ilçe ve köylerdeki evlerin tamamına yakını sobalıdır. Kışları sobadan kaynaklanan yangınlara çok kez şahit oluyoruz. Sobanın yanında İlçede her tür yangın tehlikesine karşı tam teşekküllü bir itfaiye olması gerekir. Çünkü Erzurum itfaiyesi, yangın çıkan adresi doğru ve tam anlarsa ki bu çok zor, Erzurum'dan hareket eden bir itfaiyenin Pasinler’e ulaşması ortalama 30 dakika, Köprüköy'e 40 dakika sürer. Bu zaman içerisinde birçok can ve mal kaybı olması kaçınılmazdır.

Yetkililerin bu duruma müdahale etmesi gereklidir. Tüketici Hak Arama Derneği olarak Pasinler,Horasan gibi tam teşekküllü itfaiye birimi olmayan ilçelere en kısa zamanda birer eğitimli,tecrübeli itfaiye ekibi oluşturulmasının büyük felaketlerin önüne geçeceği kanaatindeyiz.” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI